Nowy rząd da lekki oddech gospodarce

Nowe rozdanie w polskiej polityce oznacza także zmianę kursu w gospodarce. Rozmowy programowe na jej temat nie muszą być trudne.

Publikacja: 18.10.2023 03:00

Wyniki niedzielnego głosowania wskazują, że nowy rząd utworzą Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i

Wyniki niedzielnego głosowania wskazują, że nowy rząd utworzą Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica

Foto: AFP

Wyniki niedzielnego głosowania wskazują, że nowy rząd utworzą Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica. Szefowie tych ugrupowań twierdzą, że są już dogadani w tej sprawie. A to oznacza, że wkrótce zaczną się rozmowy o wspólnym programie.

Czytaj więcej

Gospodarka nie podzieli opozycji. Politycy są dogadani co do tworzenia nowego rządu

Kurs na Unię i euro

Analiza stanowisk przyszłych koalicjantów w kwestiach gospodarczych wskazuje, że w jej przypadku uzgodnienia nie powinny być bardzo trudne. Cała trójka zdaje się rozumieć gospodarkę rynkową i jej mechanizmy.

Przyszli koalicjanci rozumieją potrzebę naprawy relacji z Komisją Europejską i szybkiego sięgnięcia po pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, które pomogą napędzić inwestycje, ożywić wzrost gospodarczy, walczyć z inflacją, a także wzmocnić finanse publiczne. Przegląd tych ostatnich to także jedno z pierwszych zadań dla nowego rządu.

Możemy spodziewać się także przyspieszenia transformacji energetyki, usunięcia barier stojących dziś przed energetyką odnawialną. Nie będzie podniesienia wieku emerytalnego, ale też wprowadzenia emerytur stażowych, które miały go w zamyśle PiS dalej obniżać. Będą natomiast zachęty do dłuższego pozostawania na rynku pracy. I polityka imigracyjna, która pozwoli sprowadzać do Polski pracowników potrzebnych gospodarce.

Czytaj więcej

Unia czeka na konkrety. Kiedy Polska dostanie pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy?

Prawdopodobnie szybko pojawią się podwyżki dla nauczycieli i budżetówki, a także ułatwienia dla przedsiębiorców. Wydaje się, że nowa koalicja rządząca łatwo dogada się w sprawie nowego programu mieszkaniowego, uwolnienia handlu w niedziele i przynajmniej częściowo zniesie tzw. podatek Belki. Spodziewać się też należy poprawy klimatu wokół euro.

Nie tak duże spory

Spory mogą budzić rozmowy o przyszłości transferów socjalnych. 500+ i 800+ nie znikną, 13. emerytura też pewnie nie, ale Lewica chce mechanizmu ich waloryzacji. Możliwe są rozmowy o kryteriach dochodowych.

Wyniki niedzielnego głosowania wskazują, że nowy rząd utworzą Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica. Szefowie tych ugrupowań twierdzą, że są już dogadani w tej sprawie. A to oznacza, że wkrótce zaczną się rozmowy o wspólnym programie.

Kurs na Unię i euro

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Gospodarka
Kreml sprzeda Chinom rzekę. Czego w zamian oczekuje Władimir Putin?
Gospodarka
Koniunktura gospodarcza w Europie gorsza od oczekiwań
Gospodarka
Euro 2024: gospodarczy mecz Polska wygrywa z Austrią 4:1
Gospodarka
Geopolityczna pozycja Polski też może być szansą
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Gospodarka
Cezary Szymanek: Globalne trendy gospodarcze można wykorzystać na korzyść Polski
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży