„Musimy wrócić do prawidłowego ujawniania informacji, z pewnymi wyjątkami, aby inwestorzy mogli inwestować w papiery wartościowe” – cytuje Nabiullinę Financial Times. Według trzech źródeł gazety to właśnie prezes Banku Rosji „przewodzi wysiłkom” zmierzającym do anulowania decyzji o utajnieniu danych ekonomicznych.

„Brak przejrzystości w statystykach stwarza problemy nawet dla osób wewnątrz systemu. Skrzydło gospodarcze ma dostęp do ukrytych danych makro, ale czasami problemem są statystyki korporacyjne ”- powiedział gazecie jeden z pracowników Banku Rosji. Zdaniem rozmówców FT, największym problemem dla gospodarki jest utajnianie danych z banków i spółek publicznych.

Rzecznik reżimu Pieskow w komentarzu dla FT powiedział, że każdy zaangażowany w rozwój polityki gospodarczej ma dostęp do niezbędnych danych. Według urzędnika Putin stale otrzymuje raporty o sytuacji w rosyjskiej gospodarce.

„Wszelkie twierdzenia, że ​​otrzymuje spreparowane informacje, są nieprawdziwe. Ma wszystkie informacje, prawie co tydzień ma posiedzenia gabinetu gospodarczego”.

Po napaści na Ukrainę kremlowski reżim utajnił część danych gospodarczych, w tym informacje o rezerwach złota i dewiz, wzrostach cen czy statystyki celne. Miało to zmniejszyć ryzyko sankcji. Ponadto rząd zezwolił na nieujawnianie bankom i spółkom notowanym na giełdzie części informacji finansowych.

Wszystko to doprowadziło do manipulowania danymi i podważania ich przez niezależnych ekonomistów. Tak jest np. z inflacją, która oficjalnie wynosiła na koniec minionego roku 11,9 proc. Wobec niemożliwości weryfikacji, wielu ekonomistów podważa tę wysokość, twierdząc, że w rzeczywistości inflacja może sięgać nawet 30 proc.