Działalność sektora prywatnego w strefie euro malała od 6 miesięcy - potwierdza to wskaźnik PMI Flash liczony przez agencję S&P Global na podstawie ankiet w firmach. Uzyskane dane pozwalają zakładać spadek PKB w eurolandzie o 0,2 proc. w IV kwartale i kolejny w I kwartale 2023 - uważa Chris Wiliamson, główny ekonomista S&P Global. - O ile nowe zmniejszenie działalności w grudniu potwierdza niemal pewną recesję, o tyle najnowsze dane wskazują, że będzie ona mniej głęboka od zakładanej kilka miesięcy wcześniej - stwierdził. Jego zdaniem, perspektywy inflacyjne są dużo lepsze dzięki poprawie sytuacji w łańcuchach dostaw, co łagodzi wzrost kosztów przedsiębiorstw - pisze „La Tribune” za AFP.

Czytaj więcej

Francuska „remontada” energetyczna: 40 reaktorów w sieci

Sytuacja poprawiła się wyraźnie w przemyśle, bardziej niż w usługach, zasadniczo dzięki zmniejszeniu czasu dostaw po raz pierwszy od wystąpienia pandemii - podkreślił Bert Colijn, ekonomista z banku ING. W Niemczech wskaźnik PMI poprawił się z 46,3 w listopadzie do 48,9 w grudniu (liczba poniżej 50 świadczy o spadku działalności, powyżej - o wzroście).

Francja jest jedynym krajem strefy euro, w którym zmniejszenie działalności było większe w grudniu. Wskaźnik PMI Flash zmalał do 48 pkt z 48,7, najbardziej od listopada 2012, jeśli nie liczyć okresu pandemii. Najgorzej było w sektorze usług, spadek wyniósł 1,2 pkt do 48,1. W przemyśle nastąpiła poprawa do 48,9 pkt z 48,2 w listopadzie, a w produkcji przemysłowej do 47,7 pkt z 45,6. Inny ekonomista z S&P Global, Joe Hayes zwraca uwagę, że pogorszenie sytuacji we Francji, drugim co do znaczenia kraju strefy euro, zwiększa groźbę recesji w regionie.