Włoski rząd przekazuje kolejne miliardy dla firm i rodzin

Włochy ogłosiły nowy pakiet działań wspierających firmy i rodziny, mający chronić je przed drożejącą energią, bo wojna w Ukrainie utrudnia wzrost gospodarczy.

Publikacja: 18.09.2022 15:20

Mario Draghi

Mario Draghi

Foto: PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Dekret przyjęty przez rząd Mario Draghiego przewiduje bodźce za 14 mld euro, od państwowych gwarancji na kredyty bankowe po jednorazową premię 200 euro dla milionów Włochów zarabiających mało lub średnio. Nowy pakiet jest niezależny od ok. 15,5 mld euro już przewidzianych w budżecie na pomoc firmom i gospodarstwom domowym w związku z rosnącymi cenami elektryczności, gazu i paliw płynnych — pisze Reuter.

— Obecne działania dotyczą przede wszystkim problemu kosztów utrzymania, który odczuwa większość naszych obywateli — powiedział dziennikarzom premier, któremu towarzyszyli najważniejsi ministrowie. Dodał, że jest gotów przyjąć dalsze posunięcia, jeśli będzie to konieczne. — Zaangażowanie rządu we wspieranie gospodarki, rodzin i firm jest intensywne, zdecydowane i stanowcze — powiedział.

Ok. 6 mld z tej sumy będzie pochodzić z opodatkowania dodatkowych zysków firm energetycznych ze wzrostu cen ropy i gazu. Minister gospodarki Daniele Franco podał, że obecna jednorazowa stawka 10 proc. od producentów i sprzedawców elektryczności, gazu ziemnego i produktów naftowych zostanie podwyższona do 25 proc. Łącznie rząd spodziewa się 10 mld euro przychodów z tego podatku.

Czytaj więcej

Niemiecki instytut: inflacja dojdzie do 11 procent

Dalsze 6 mld euro zostanie użyte z rezerwy budżetowej ogłoszonej w kwietniu, która powstała na skutek wyższego poboru podatków i mniejszych wydatków, niż planowano. Ok. 3 mld euro z obecnego pakietu zostanie przeznaczone na pomoc firmom budowlanym, aby przetrwały ten rok przy rosnących cenach surowców i energii.

Dekret korzystając z tymczasowego złagodzenia przez Unię przepisów o pomocy publicznej daje publiczne gwarancje na pożyczki bankowe i granty do 400 tys. euro dla tysięcy firm dotkniętych konfliktem wojennym i sankcjami wobec Rosji. Agencja kredytowania eksportu SACE będzie gwarantować do końca roku 6-letnie pożyczki na pokrycie 70-90 proc. potrzeb finansowych firm.

Część działań z tego pakietu zmierza do likwidacji do 2024 r. zależności Włoch od rosyjskiego gazu, mają przedłużyć o dwa lata działalność 4 elektrowni węglowych i przyspieszyć korzystanie z odnawialnych źródeł.

Ponadto rząd zamierza wyodrębnić w tym roku 925 mln euro na zasilanie kapitału przedsiębiorstw państwowych. Te pieniądze mają przyciągnąć chętnych do przejęcia banku Monte dei Paschi di Siena, który nadal należy do skarbu państwa.

Gospodarka Włoch zmalała w I kwartale o 0,2 proc., w strefie euro nastąpił wzrost średnio o 0,2 proc. Resort finansów, mimo nacisków partnerów z koalicji i związków zawodowych na zwiększenie działalności kredytowej, chce dotrzymać jesiennego celu zmniejszenia deficytu budżetowego do 5,6 proc. PKB w tym roku z 7,2 proc. w 2021 r.

Gospodarka
MFW: Polaryzacja światowej gospodarki coraz większa. Polska na dobrym biegunie
Gospodarka
Raport PIE. Co nam dało członkostwo w UE? Gdzie mamy największe zaległości?
Gospodarka
Zagraniczne firmy zaczęły nieco lepiej oceniać Polskę. Stanęliśmy na podium
Materiał Płatny
LIST OTWARTY
Gospodarka
Polityka nadal rządzi w państwowych spółkach