Po decyzji z 28 lutego o pierwszym pakiecie o zamrożeniu aktywów rosyjskich prominentów i firm rząd federacji postanowił 4 marca zakazać wszelkich transakcji z bankiem centralnym Rosji, wyłączył go z systemu SWIFT i zablokował część eksportu. Nie mogą być wysyłane do Rosji towary, „które mogą przyczyniać się do rozwoju sektora wojskowego i technologicznego albo do wzmacniania sektora bezpieczeństwa i obrony”, stosowane w lotnictwie i przemyśle kosmicznym, a także pewne towary i usługi dotyczące sektora naftowego — pisze Reuters.

Giennadij Gatiłow, rosyjski ambasador przy ONZ w Genewie stwierdził, że decyzja Berna będzie mieć „pewien negatywny wpływ”, ale nie rozwinął tego wątku. — Jesteśmy tym rozczarowani, bo przywykliśmy do bardzo dobrych stosunków politycznych ze Szwajcarią. Szwajcaria zachowywała neutralność nawet w gorszych czasach, jeśli spojrzeć w historię — powiedział dziennikarzom.

Czytaj więcej

Także Szwajcaria zablokuje wszystkie konta rosyjskie

Rząd Szwajcarii stwierdził, że użycie nowych sankcji jest zgodne z neutralnością kraju i dodał, że przewidział wyjątki, aby sankcje nie zakłócały działalności humanitarnej. „Rada Federalna (rząd) nadal uważnie monitoruje sytuację. Będzie samodzielnie decydować, czy wprowadzać dalsze unijne sankcje wobec Rosji” — brzmi oficjalny komunikat.

Unia pracuje nad nowymi krokami, które mogą dotyczyć kryptoaktywów — aktywów wyrażonych w formie cyfrowych tokenów, odzwierciedlających zasoby w postaci np. kryptowalut lub praw własności, które można przenosić i przechowywać w formie elektronicznej z wykorzystaniem blockchain i technologii rozproszonego rejestru.

Rząd przyjął też rozwiązania pozwalające szybko przyjmować w kraju Ukraińców, którzy uciekli przed wojną, wprowadził specjalny status dający przybyszom prawo pobytu w Szwajcarii bez konieczności przechodzenia przez typową procedurę azylową.