Podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim prezes Banku Światowego David Malpass powiedział, że bank będzie nadal wspierać naród i gospodarkę Ukrainy w zakresie krótko- i długoterminowych potrzeb finansowych.

W oświadczeniu bank stwierdził, że to nie koniec wsparcia dla Ukrainy, która może liczyć także na wsparcie budżetu i reform, w tym w obszarze energii i klimatu. Malpass i Zełenski rozmawiali również szereg projektów dla Ukrainy, w tym efektywność energetyczną, infrastrukturę, koleje oraz wzmocnienie gospodarki i tworzenie nowych miejsc pracy we wschodniej Ukrainie.

Kilka dni temu Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformowały, że tymczasowo przeniosły część personelu z Ukrainy w związku z rosnącymi obawami o potencjalną rosyjską inwazją, mimo że nadal udzielają pożyczek i wsparcia dla tego kraju – informuje agencja Reutera.

W ciągu ostatniego roku Bank Światowy zawiesił operacje z kilkoma krajami, w których doszło do zamachów stanu, w tym z Birmą i Sudanem.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą groźna dla działalności polskich firm