Fed - amerykański bank centralny bardzo boi się ryzyka

Fed odwleka decyzje w obawie przed reakcją rynków finansowych, twierdzą krytycy polityki amerykańskiego banku centralnego.

Aktualizacja: 04.08.2016 13:07 Publikacja: 04.08.2016 12:54

Fed - amerykański bank centralny bardzo boi się ryzyka

Foto: Bloomberg

Za czasów Alana Greenspana Rezerwa Federalna czekała aż na rynkach finansowych pojawią się turbulencje i w eakcji na nie podejmowała swoje działania obniżając stopy procentowe. Teraz, jak argumentują krytycy polityki Fedu, instytucja ta tak bardzo boi się gwałtownych ruchów inwestorów, iż w nieskończoność odwleka podwyżkę kosztu kredytu.

- Zwykle reagowali - i jak sadze przesadnie - na zachowanie rynków- wskazuje Willem Buiter, główny ekonomista Citigroup, były członek Komisji Polityki Pieniężnej Banku Anglii. Teraz, jak twierdzi, Fed powstrzymuje się od działania w obawie przed reakcją rynków na jego decyzje.

William Dudley, szef nowojorskiego Fedu, niedawno sugerował, iż bank centralny przywiązuje dużą wagę do tego w jaki sposób na jego możliwe działania zareaguje rynek walutowy i inne aktywa finansowe.

Ryzyko takiej postawy polega na tym, iż Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC), decyzyjne gremium amerykańskiego banku centralnego, może utracić wiarygodność i stać się niezdolne do realizacji swojej polityki, zwraca uwagę Jim Bianco, szef chicagowskiej firmy analitycznej Bianco Research.

- Obecnie rynek sądzi, że to właśnie on sam realizuje politykę pieniężną – wskazuje Bianco.

Buiter w wywiadzie dla Bloomberg Television ujął to inaczej. – Fed, niestety, bardziej niż inny poważny bank centralny wydaje się być zakładnikiem rynków finansowych – powiedział ekonomista Citigroup.

Przedstawiciele Fed regularnie dementowali, iż istnieje coś takiego jak gwarancja banku centralnego, że nie pozwoli na nadmierny spadek cen akcji, czy też, iż jego poczynaniami dyrygują rynki finansowe. Przekonywali, że Rezerwa Federalna przywiązuje wagę do tego co się na nich dzieje ze względu na możliwe konsekwencje dla konsumentów, spółek i całej gospodarki.

- Jesteśmy zorientowani na zwykłych ludzi poprzez wspieranie warunków ekonomicznych- zapewnienie wystarczającej liczby miejsc pracy i stabilnych cen – by pomóc Amerykanom – przekonywała Janet Yellen, szefowa Fed w wywiadzie dla tygodnika Time z 133 kwietnia 2016.

Poprzez większą otwartość co do swoich intencji Fed stara się aby rynki lepiej je rozumiały, a inwestorzy w taki sam sposób jak on reagowali na zmiany w gospodarce.

W lipcu FOMC po raz piąty z rzędu nie zmienił stóp od grudniowej podwyżki, pierwszej od prawie dziesięciu lat. Wycena kontraktów na fundusze federalne wskazuje, iż rynek tylko na 39 proc. szacuje prawdopodobieństwo podwyżki stóp w tym roku.

Troska Fedu o przyszłe reakcje inwestorów na jego politykę pieniężną może wynikać z przekonania, że obecnie rynki są bardziej płochliwe niż w przeszłości.

Gospodarka
Upadek człowieka, który stworzył forum w Davos
Gospodarka
Niemcy – militarny kolos na (jeszcze) glinianych nogach
Gospodarka
Od czerwca nowe warunki handlu UE z Ukrainą. Jak się zmienią?
Materiał Promocyjny
Zakaz fajerwerków to straty dla gospodarki i zagrożenie bezpieczeństwa
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Bruksela chce rozmawiać z Waszyngtonem o cłach. Proponuje rozwiązanie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne