Ponad 150 wiodących postaci - w tym George Soros, prezydent Niemieckiej Konfederacji Związków Zawodowych Reiner Hoffmann, Luca Visentini z Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych, były francuski minister środowiska Nicolas Hulot oraz Jorgo Riss z Greenpeace - wzywa w liście otwartym Radę Europejską do przyjęcia „transformacyjnego” programu fiskalnego w odpowiedzi na kryzys gospodarczy wywołany przez Covid-19. Użyto przy tym ciekawego porównania: wezwano członków Rady Europejskiej do unikania „wyskakiwania z patelni Covid w ogień klimatyczny” poprzez zmianę podejścia do polityki fiskalnej.
Autorzy listu argumentują, że polityka „powierzchownego majstrowania i stopniowych zmian nie doprowadzi do osiągnięcia celu” oraz że Komisja Europejska musi „wykorzystać obecną niewielką szansę, aby zainicjować znaczącą zmianę paradygmatu i narracji”. Wzywają czołowych europejskich decydentów, aby wyciągnęli wnioski z 2008 roku i unikali prowadzenia polityki oszczędnościowej, która zaostrzyła nierówności i doprowadziła do niedoinwestowania usług publicznych.
Sygnatariusze listu argumentują, że polityka fiskalna powinna być „czynnikiem umożliwiającym”, a nie „łańcuchem, który powstrzymuje gospodarki” - i zauważają, że europejskie ramy fiskalne powinny być wyrównane i niesprzeczne z określonymi celami pełnego zatrudnienia i ochroną środowiska określoną w Traktacie o Unii Europejskiej.
Chociaż przyznają, że taka zmiana nie jest prosta i nie jest to coś, co można osiągnąć z dnia na dzień, wzywają Komisję Europejską do ustanowienia kilku zasad jako fundamentu podczas reformowania obecnych ram budżetowych.
1. Zapewnienie państwom członkowskim możliwości fiskalnych i zachęcenie do elastycznego osiągania celów pełnego zatrudnienia z miejscami pracy i społecznie sprawiedliwą zieloną transformacją, upewniając się, że nikt nie zostanie w tyle.