Chociaż przemiany demograficzne wywołują wiele społecznie negatywnych zmian, to warto potraktować je jako wyzwanie, któremu trzeba i można sprostać. Niezbędne jest jednak umocnienie solidarności międzypokoleniowej – podkreśla zespół ekspertów w udostępnionym „Rzeczpospolitej" raporcie „Pokolenia – solidarni w rozwoju". Będzie on przedstawiony w poniedziałek w ramach Prologu – wydarzenia poprzedzającego Open Eyes Economy Summit.
Nowy model opieki
Autorzy raportu zwracają uwagę na pilną potrzebę przygotowania polityki publicznej ukierunkowanej na poprawę jakości życia i osobisty rozwój wszystkich pokoleń. Przedstawiają też rekomendacje, które mogą pomóc zamienić zagrożenia w rozwojową szansę, m.in. w takich obszarach, jak edukacja i rozwój kompetencji, rynek pracy, zdrowie, infrastruktura społeczna, zabezpieczenia społeczne i finanse publiczne.
Prof. Jerzy Hausner, przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit i współredaktor raportu, zaznacza, że poruszana tam problematyka stała się jeszcze bardziej aktualna w czasie pandemii, która wywołała pokoleniowe zróżnicowanie sytuacji, interesów i postaw. Widać wyraźny opór młodych ludzi wobec restrykcji sanitarnych, gdyż Covid-19 jest dla nich mniejszym bezpośrednim zagrożeniem niż dla osób 60+, które dominują wśród poważnie chorujących na koronawirusa. Ich leczenie sprawia jednak, że młodsze osoby z innymi chorobami mają trudniejszy dostęp do opieki zdrowotnej.
Czytaj więcej
Jolanta Banach, działaczka Nowej Lewicy, wiceminister pracy w rządzie Leszka Millera: Sukces PiS w 2015 roku wynikał ze zrozumienia, że nie można dłużej ignorować potrzeby sprawiedliwości społecznej, która za rządów PO była lekceważona.