Finansowanie oświaty z perspektywy samorządu

Edukacja to najdroższa pozycja na liście wydatków lokalnych władz.

Publikacja: 23.04.2015 21:00

Finansowanie oświaty z perspektywy samorządu

Foto: Rzeczpospolita

Przekazywana przez rząd subwencja oświatowa nie wystarcza na pokrycie wszystkich kosztów. W praktyce ponad 93 proc. samorządów wydaje na kształcenie więcej, niż pozwala na to ich budżet. Czy wprowadzone od 2015 r. zmiany zasad subwencjonowania szkół będą rozwiązaniem tego problemu? Czy warto się zastanowić nad rozwiązaniem alternatywnym dla subwencji oświatowej? Jak z finansowaniem oświaty radzą sobie inne państwa UE?

Na te pytania będą próbowali odpowiedzieć uczestnicy panelu finansowanie oświaty w Polsce i Europie z perspektywy samorządu: Cornelia Franke, dyrektor wydziału Saksońskiego Instytutu ds. Edukacji, Niemcy; Joanna Kluzik-Rostkowska, minister edukacji narodowej; Małgorzata Lewandowska, prezes Stowarzyszenia ,,Z Edukacją w Przyszłość"; Marek Olszewski, wójt gminy Lubicz; Piotr Zgorzelski, przewodniczący sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej; Alina Kozińska-Bałdyga, wiceprezes Federacji Inicjatyw Oświatowych.

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Gospodarka
Niskie podatki, tanie kredyty i więcej mieszkań. Kandydaci na prezydenta obiecują
Gospodarka
Co proponują kandydaci na prezydenta dla gospodarki i na czyj koszt? Szybki przegląd
Materiał Promocyjny
Polska gospodarka na turboobrotach: PARP rozdysponuje miliardy na rozwój firm
Gospodarka
Unia uderza w tankowce i sojuszników Rosji. 200 jednostek na czarnej liście
Gospodarka
FOR: Na stosunek do prywatyzacji duży wpływ ma to, jak o niej mówimy