Reklama

Dla polskiego eksportu w 2016 r. perspektywicznych będzie 8 dalekich rynków

Osiem dalekich rynków z Azji Południowo-Wschodniej, Afryki Środkowej i Ameryki Południowej to w 2016 roku perspektywiczne kierunki dla polskiego eksportu – prognozuje firma Atradius, zajmująca się ubezpieczaniem należności.

Publikacja: 11.02.2016 16:37

Z zainteresowaniem spotykają się na rynku indyjskim polskie słodycze, dżemy i powidła.

Z zainteresowaniem spotykają się na rynku indyjskim polskie słodycze, dżemy i powidła.

Foto: Fotorzepa, Jakub Ostałowski

Chodzi o Indie, Wietnam, Bangladesz, Filipiny, Tanzanię, Kenię, Peru i Kolumbię. Ich atutem ma być wzrost gospodarczy, stabilność ekonomiczna i polityczna oraz spadające ceny surowców.

- Rynki wschodzące mają duży potencjał do dalszego rozwoju, na czym mogą skorzystać polskie firmy – twierdzi Paweł Szczepankowski, dyrektor zarządzający Atradius w Polsce. Wskazywane kraje mają być atrakcyjne także z uwagi na rosnącą klasę średnią, napędzającą wewnętrzny popyt. Z kolei polskie produkty byłyby konkurencyjne wobec innych eksporterów z Unii Europejskiej ze względu na korzystną relację ceny do jakości. W Azji szczególnie atrakcyjny może być Wietnam: polski eksport do tego kraju za pierwsze 11 miesięcy 2015 roku wyniósł 183,7 mln euro co było o przeszło połowę lepszym wynikiem niż rok wcześniej. Do Wietnamu eksportujemy głównie produkty pochodzenia zwierzęcego, artykuły spożywcze, ponadto urządzenia mechaniczne i elektryczne, produkty chemiczne. Ale możliwości są dużo większe: na kontrakty w Wietnamie mógłby liczyć sektor stoczniowy, oferujący specjalistyczne jednostki ratowniczo-rozpoznawcze. Dobre perspektywy ma także eksport sektora rolno-spożywczego.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Gospodarka
Szansa dla początkujących przedsiębiorców. Rusza bezpłatny program mentoringowy
Gospodarka
Na stole w Brukseli 88 miliardów euro dla Ukrainy
Gospodarka
Trump ogłasza decyzję w sprawie ceł. Wyższe taryfy na towary z UE i Meksyku
Gospodarka
Rumunia zapłaci cenę za rozrzutność
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Gospodarka
Czy grozi nam powódź? Na razie nie, ale sytuacja może się zmienić
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama