Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 03.03.2020 17:01 Publikacja: 03.03.2020 17:01
Foto: materiały prasowe
Konkurs odbył się w dniach 20-22 lutego w Toronto. To była już 17-sta edycja. Wzięło w niej udział 47 drużyn, reprezentujących przodujące ośrodki naukowe z całego świata, w tym m.in.: Massachusetts Institute of Technology, Stanford University oraz Berkeley.
Konkurs składał się z kilku różnych zadań, wymagających połączenia wiedzy praktycznej i teoretycznej z zakresu rynków finansowych, modelowania matematycznego, programowania i ekonomii. Jest on rozgrywany na symulowanym rynku w czasie rzeczywistym, gdzie kluczowa jest umiejętność szybkiego dostosowania strategii do dynamicznie zmieniającej się sytuacji. - W tegorocznym RITC2020 było sześć różnych kategorii konkursowych: BP Commodities, Electricity Trading, Matlab Volatility, Liquidity Risk, Citadel Securities Algo i Quant Outcry. Zajęliśmy w nich odpowiednio: 5, 3, 2, 22, 16 i 11 miejsce, co finalnie dało nam piąte miejsce w całym konkursie – tłumaczy dr Robert Ślepaczuk, opiekun naukowy zespołu. Strategie opracowywane przez studentów były indywidualnie dopasowywane do poszczególnych zadań, ponieważ te ostatnie różniły się między sobą stopniem egzekucji zleceń i pobieranych danych. – Stosowaliśmy strategie w pełni automatyczne, półautomatyczne i takie w których studenci musieli egzekwować zlecenia ręcznie. Spośród narzędzi znanych w branży handlu algorytmicznego wykorzystywaliśmy m. in. momentum trading, statistical arbitrage, a także dynamic delta hedging – tłumaczy dr Ślepaczuk. Zapytany o klucz do sukcesu, wskazuje na zespół. - Doskonale przygotowaliśmy się do tego konkursu, wybierając najlepszych, dobrze zmotywowanych i przygotowanych do takiego zadania studentów, a następnie projektując algorytmy na bazie analizy opisanych przypadków i dostarczonego przez organizatorów środowiska tradingowego – wyjaśnia.
Krajowy rynek akcji znów osuwa się pod własnym ciężarem. Za oceanem rekord Nasdaqa, ale rośnie ryzyko korekty.
Liczbę ofert ratują firmy z NewConnect, a wartość – Żabka. W tle jednak widać dużą niemoc polskiego rynku IPO. Jaki będzie 2025 rok?
Analitycy spodziewają się w przyszłym roku ożywienia na rynku M&A, którego początkowe oznaki już dostrzegają.
Odsetek osób mających dostęp do informacji poufnych, kupujących akcje spadł w USA do poziomu najniższego od kilkunastu lat. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja na rodzimym rynku. Wnioski nie napawają optymizmem.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W pierwszych minutach wtorkowego handlu na warszawskiej giełdzie aktywniejszą stroną byli sprzedający, co przełożyło się na korektę głównych indeksów.
Analitycy spodziewają się w przyszłym roku ożywienia na rynku M&A, którego początkowe oznaki już dostrzegają.
Odsetek osób mających dostęp do informacji poufnych, kupujących akcje spadł w USA do poziomu najniższego od kilkunastu lat. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja na rodzimym rynku. Wnioski nie napawają optymizmem.
W pierwszych minutach wtorkowego handlu na warszawskiej giełdzie aktywniejszą stroną byli sprzedający, co przełożyło się na korektę głównych indeksów.
Największy na świecie norweski fundusz emerytalny Norfund/Oljefondet, nazywany potocznie funduszem naftowym ze względu na główne źródło zysków, przekroczył wartość rynkową 20 bln koron (1,7 bln euro). Przy okazji podał, że zrezygnował z powodów etycznych z inwestowania w izraelskiego operatora łączności Bezeq i w rosyjskiego giganta stalowego Evraz.
W stolicy wpadł Dmitrij V., ścigany przez USA za oszustwa przy prowadzeniu jednej z największych giełd kryptowalutowych na świecie. Zatrzymali go policjanci CBŚP.
Może nie warto stawiać na mnożące się kolejne regulacje i dotacje, jeśli naprawdę chcemy, by Unia Europejska odzyskała konkurencyjność? Bo na razie to utraciliśmy instynkt łowcy i świat nam ucieka.
Boom na sztuczną inteligencję sprawił, że potężny strumień pieniędzy inwestorów został skierowany właśnie na projekty AI. Eksperci mówią już o bańce spekulacyjnej, a Europejski Bank Centralny ostrzega przed załamaniem rynku.
Po pierwszych ukraińskich atakach amerykańskimi rakietami ATACMS rosyjscy inwestorzy rzucili się wyprzedawać akcje. W kilka godzin rosyjskie firmy na giełdzie w Moskwie straciły na wartości ponad 2 mld dol. Rubel jest najtańszy od 13 miesięcy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas