Schapiro ogłosiła, że odejdzie z dniem 14 grudnia, niemal cztery lata po objęciu stanowiska przewodniczącej Komisji Papierów Wartościowych. Prezydent Obama w trybie natychmiastowym wyznaczył nową przewodniczącą Elisse B. Walter, dotąd jedną z pięciu członków SEC. Eksperci uważają, że Walter nie wprowadzi drastycznych zmian w dotychczasowej działalności komisji papierów wartościowych. Natomiast jej odejście uszczupli o jedną osobę pięcioosobową komisję SEC, co utrudni podejmowanie decyzji dotyczących kontrowersyjnych spraw.
- Po odejściu Schapiro w Komisji pozostaną dwie osoby z Partii Republikańskiej i dwie z Partii Demokratycznej. Trudno będzie im się porozumieć w jakimkolwiek temacie – powiedział Los Angeles Times John Coffee ekspert z Columbia Law School.
Nie jest jasne, czy Elisse Walter zostanie na stałe nowym szefem SEC. Wśród możliwych kontrkandydatów wymienia się też: Mary J. Miller z ministerstwa skarbu, Sallie Krawcheck, byłą dyrektor w Bank of America i Citigroup oraz Roberta Khuzami, dyrektora jednego z wydziałów SEC.
?Schapiro pełniła swoją funkcję dłużej niż 24. spośród 28. dotychczasowych przewodniczących SEC. Jako komisarz pracowała w Komisji w latach 1988-1994. Chwilowo była nawet p. o. przewodniczącego. Potem dostała stanowisko szefa Commodity Futures Trading Commission (CFTC), instytucji nadzorującej handel pochodnymi na towary. Stanowisko przewodniczącej Komisji objęła w styczniu 2009 r. w czasie kryzysu finansowego. Komisja była wówczas ostro krytykowana za to, że mimo wielu docierających do niej informacji, nie odkryła przestępczej działalności Bernarda Madoffa.
Schapiro poprawiła skuteczność pracy Komisji, zaprowadziła dyscyplinę i podbudowała morale. Według prezydenta Obamy Schapiro obejmując stanowisko wiedziała o czekających ją trudnościach i nie bała się podjąć wyzwania. Dzięki niej SEC jest silniejsze, a system finansowy bezpieczniejszy.