Na otwarciu wtorkowej sesji WIG wzrósł o 0,46 proc., a WIG20 poszedł w górę o 0,45 proc. Inwestorzy zastanawiają się, czy nadszedł już czas na mocniejsze odreagowania  potężnej, ubiegłotygodniowej korekty na giełdach. Na razie impulsy płynące z innych rynków nie zachęcają do akumulowania akcji. Z Wall Street kilka dni temu – po tym jak Fed zasygnalizował możliwość rozpoczęcia wygaszania QE3 w najbliższym miesiącach - wyparował niemal cały optymizm. Indeksy nie chcą powrócić na ścieżkę wzrostów. Wczorajszą sesję również zakończyły na minusie. Na zamknięciu Dow Jones spadł o 0,94 proc.,  a Nasdaq stracił 1,09 proc. Z kolei S&P 500 zniżkował aż o ponad 1,2 proc.

Inwestorzy na światowych giełdach obawiają się też o płynność Chin. Tamtejszy bank centralny wprawdzie próbował uspokoić rynki, ale to się nie udało. Inwestorzy wyprzedawali akcje i w efekcie indeks giełdy w Szanghaju poszedł w dół aż o ponad 5 proc. i jest najniżej od początku 2009 roku.

Wracając do rodzimego rynku  - inwestorzy z niepokojem czekają na przyjęcie przez rząd raportu w sprawie OFE. Im dłużej trwa niepewność w tej kwestii, tym gorzej dla naszego rynku. Widmo likwidacji OFE już od kilku miesięcy ciąży warszawskim indeksom i m.in. dlatego w tym roku nasza giełda dostaje in minus względem zachodnioeuropejskich parkietów.

Wczoraj wydarzeniem dnia na warszawskim parkiecie była awaria i przerwa w publikacji indeksów – w tym WIG i WIG20. Ostatecznie jednak nasza giełda – na tle innych – poradziła sobie relatywnie dobrze i na finiszu WIG20 zyskiwał prawie 0,5 proc. do 2244,27 pkt. Jak wskazują analitycy DM BDM, wsparcie na WIG20 znajduje się przy ostatnim dołku, czyli 2216 pkt. Z kolei poważniejszy opór to dość dalekie obecnie 2300 pkt.

Z wydarzeń ze spółek warto odnotować, że dziś jest pierwszy dzień bez prawa do dywidendy 0,5 zł na akcję Telekomunikacji Polskiej. Będzie też sporo danych makro. Przed południem poznamy sprzedaż detaliczną i stopę bezrobocia za maj (godz. 10) w Polsce. Z kolei po południu napłynie seria danych ze Stanów Zjednoczonych. Poznamy m.in. dane dotyczące zamówień na dobra trwałe (14.30), indeks cen domów Case-Shiller (15.00), sprzedaż nowych domów (16.00), indeks Conference Board (16) oraz indeks Fed z Richmond (16).