Wtorkowa sesja na europejskich parkietach rozpoczęła się od nieśmiałych zwyżek indeksów. Taki początek dnia dla części inwestorów mógł być zaskoczeniem. Jeszcze w poniedziałek widać było rosnącą niechęć inwestorów do trzymania akcji w portfelach co skutkowało głębokimi spadkami indeksów (niemiecki DAX spadł wczoraj o 1,7 proc. a nowojorski S&P500 o 0,4 proc.). Dużym wzięciem cieszyły się za to aktywa uważane za bezpieczne lokaty w niepewnych czasach, czyli np. szwajcarski frank i amerykański dolar. Wyprzedaż papierów wartościowych w poniedziałek była odpowiedzią na wypowiedź nowego premiera Grecji Aleksisa Ciprasa, że jego kraj nie będzie już respektował założeń programu oszczędnościowego. Co więcej, nie zamierza też zabiegać o dalszą pomoc finansową ze strony instytucji międzynarodowych choć nie wiadomo jak w tej sytuacji Grecja dopnie budżet i poradzi sobie z obsługą gigantycznego zadłużenia.

Na otwarciu dzisiejszych notowań niemiecki DAX zwyżkował jednak o 0,22 proc., francuski CAC40 o 0,2 proc. a brytyjski FTSE250 o 0,1 proc. W Warszawie WIG20 rósł o 0,11 proc., do 2342,25 pkt. Indeks szerokiego rynku WIG wspinał się o 0,06 proc., do 52166,8 pkt. Średnie spółki (mWIG40) drożały o symboliczne 0,01 proc.

Lekka poprawa nastrojów, w porównaniu z poniedziałkiem, była pochodną mocnych zwyżek na giełdzie w Szanghaju. Indeks SSE Composite podskoczył o 1,5 proc. i była to już druga z rzędu wzrostowa sesja na tym parkiecie, na którym wcześniej przez kilka dni dominowała podaż. Homory graczom poprawiły też z pewnością poranne dane o rosnącej produkcji przemysłowej we Francji. W grudniu była o 1,5 proc. większa niż miesiąc wcześniej choć analitycy oczekiwali tylko 0,3-proc. wzrostu.

Najlepszymi inwestycjami pierwszej części notowań na GPW, z grona największych spółek, były papiery Kernela, które drożały o ponad 1,6 proc. 0,9 proc. zwyżkował kurs mBanku. Najsłabiej, taniejąc 1,9 proc., prezentowało się JSW. Inwestoro Kęty, które przedstawiły strategię do 2020 r. oraz propozycję zarządu dotyczącą dywidendy z zysku za 2014 r. (ma wynieść po 11 zł na akcję) zyskiwały na starcie ponad 1,4 proc. Drugi dzień z rzędu nieźle (zyskując 2 proc.) prezentował się Serinus. Na lekkim plusie (0,9 proc.) był też Ergis, który opublikował raport finansowy za ostatni kwartał. Hawe, które ma nowego prezesa (nowym został Paweł Sobków), taniało z kolei 0,5 proc.

Na rynku walutowym wtorek przyniósł dalsze osłabienie złotego. Euro wyceniane było na 4,1920 zł (wzrost o 0,25 proc.), frank na 4 zł (0,3 proc.) a amerykański dolar na 3,7010 zł (0,22 proc.).