Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 03.05.2015 22:00 Publikacja: 03.05.2015 22:00
Koniec dobrej passy na rynkach wschodzących.
Foto: Bloomberg
Ostatni tydzień na rynkach emerging markets, krótszy z uwagi na przypadające w piątek Święto Pracy (tego dnia większość giełd, poza anglosaskimi, była zamknięta) zakończył się spadkami indeksu MSCI EM. Przecena wyniosła prawie 0,8 proc., co oznacza, że skala zwyżek liczona od początku roku stopniała do 10 proc. Był to pierwszy spadkowy tydzień na rynkach rozwijających się po czterech z rzędu zwyżkach.
Początek zeszłego tygodnia dawał jeszcze nadzieję, że dobra passa będzie kontynuowana. MSCI EM aż do wtorku zyskiwał na wartości i znalazł się na najwyższym poziomie od września 2014 r. Zwyżka były już jednak wyraźnie „wymuszona", bo tego dnia część giełd emerging markets świeciła już na czerwono. W czołówce najszybciej spadających giełd w drugiej części tygodnia znalazł się m.in. parkiet w Szanghaju, który w tym roku skupia na sobie uwagę inwestorów z uwagi na tempo i skalę wzrostu. We wtorek indeks SSE Composite ustanowił historyczny rekord, ale przecena w dwóch kolejnych dniach sprawiła, że bilans całego tygodnia był już dla niego zdecydowanie nieudany (wcześniej indeks zyskiwał aż 11 tygodni z rzędu). W czwartek SSE Composite dodatkowo pogrążyły banki. Bank of China stracił tego dnia 3,6 proc., a China Construction Bank blisko 2 proc. Inwestorzy pozbywali się ich papierów, bojąc się, że rozprzestrzeniający się kryzys na rynku nieruchomości może wpędzić ich w kłopoty finansowe, bo kredytobiorcy nie będą w stanie regulować swoich zobowiązań. Podobnym zagrożeniem dla stabilności całego chińskiego sektora finansowego może być bardzo kiepska kondycja finansowa samorządów, które uruchamiały i realizowały gigantyczne inwestycje infrastrukturalne za pożyczane pieniądze. Obecnie łączne zadłużenie chińskich samorządów sięga już 2,6 biliona dolarów amerykańskich.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Co prawda WIG20 zakończył piątkową sesję na minusie, ale cały tydzień i tak można zapisać do udanych. Prawdziwe...
Po rewelacyjnym pod względem stóp zwrotu I półroczu warszawskiej giełdy eksperci pozostają umiarkowanymi optymis...
Indeks polskich dużych spółek wreszcie wybił się z dziesięciotygodniowej konsolidacji i finiszował na najwyższym...
Platforma e-commerce Allegro zamknęła swoją debiutancką emisję obligacji z dużym sukcesem.
Po nieudanej wtorkowej próbie utrzymania nowego szczytu hossy przez WIG w środę zapał inwestorów do zakupów kraj...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas