Koniec dobrej passy na rynkach wschodzących

Szybkie tempo wzrostów wystarszyło inwestorów.

Publikacja: 03.05.2015 22:00

Koniec dobrej passy na rynkach wschodzących.

Koniec dobrej passy na rynkach wschodzących.

Foto: Bloomberg

Ostatni tydzień na rynkach emerging markets, krótszy z uwagi na przypadające w piątek Święto Pracy (tego dnia większość giełd, poza anglosaskimi, była zamknięta) zakończył się spadkami indeksu MSCI EM. Przecena wyniosła prawie 0,8 proc., co oznacza, że skala zwyżek liczona od początku roku stopniała do 10 proc. Był to pierwszy spadkowy tydzień na rynkach rozwijających się po czterech z rzędu zwyżkach.

Początek zeszłego tygodnia dawał jeszcze nadzieję, że dobra passa będzie kontynuowana. MSCI EM aż do wtorku zyskiwał na wartości i znalazł się na najwyższym poziomie od września 2014 r. Zwyżka były już jednak wyraźnie „wymuszona", bo tego dnia część giełd emerging markets świeciła już na czerwono. W czołówce najszybciej spadających giełd w drugiej części tygodnia znalazł się m.in. parkiet w Szanghaju, który w tym roku skupia na sobie uwagę inwestorów z uwagi na tempo i skalę wzrostu. We wtorek indeks SSE Composite ustanowił historyczny rekord, ale przecena w dwóch kolejnych dniach sprawiła, że bilans całego tygodnia był już dla niego zdecydowanie nieudany (wcześniej indeks zyskiwał aż 11 tygodni z rzędu). W czwartek SSE Composite dodatkowo pogrążyły banki. Bank of China stracił tego dnia 3,6 proc., a China Construction Bank blisko 2 proc. Inwestorzy pozbywali się ich papierów, bojąc się, że rozprzestrzeniający się kryzys na rynku nieruchomości może wpędzić ich w kłopoty finansowe, bo kredytobiorcy nie będą w stanie regulować swoich zobowiązań. Podobnym zagrożeniem dla stabilności całego chińskiego sektora finansowego może być bardzo kiepska kondycja finansowa samorządów, które uruchamiały i realizowały gigantyczne inwestycje infrastrukturalne za pożyczane pieniądze. Obecnie łączne zadłużenie chińskich samorządów sięga już 2,6 biliona dolarów amerykańskich.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Giełda
Dzień rekordów na GPW. WIG20 od początku roku zyskał już 30 proc.
Giełda
Na GPW znów wiosna
Giełda
Krajowy rynek w oczekiwaniu na decyzję RPP
Giełda
Ciężki początek sesji nad Wisłą
Giełda
Debiuty lekko odbiły. Ale na optymizm za wcześnie
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem