Etiopia uruchomi giełdę - po raz pierwszy od rządów cesarza

W Etiopii, po pół wieku przerwy, znów zacznie działać giełda papierów wartościowych. Jest to element rządowego planu mającego na celu liberalizację gospodarki.

Publikacja: 02.01.2025 14:41

Etiopia uruchomi giełdę

Etiopia uruchomi giełdę

Foto: Bloomberg

W styczniu ma wreszcie zacząć działalność etiopska giełda papierów wartościowych, czyli Ethiopian Securities Exchange. Będzie ona miała siedzibę w Addis Abebie, stolicy kraju.  - To nie tylko kamień milowy, to początek nowej Etiopii – zapewnia w rozmowie z „Financial Timesem” Tilahun Kassahun, prezes nowej etiopskiej giełdy. 

Giełdę papierów wartościowych próbowano wcześniej tworzyć za rządów cesarza Hajle Syllasje (panującego w latach 1930-1936 i 1941-1974). W 1960 r. stworzono departament wymiany akcji w Państwowym Banku Etiopii, a w 1965 r. powstała Share Trading Group, w ramach której sześć instytucji finansowych handlowało akcjami między sobą. Próby powołania bardziej rozwiniętej giełdy papierów wartościowych zostały przerwane w 1974 r., po wojskowym, marksistowskim zamachu stanu. Ówczesna junta wojskowa znacjonalizowała wszystkie instytucje finansowe oraz większe firmy. Jej polityka doprowadziła Etiopię do głodu i pogłębienia nędzy.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Giełda
WIG20 z trudem brnie na nowe szczyty
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Giełda
Rynek kapitałowy dzięki innowacyjnym spółkom może wrzucić wyższy bieg
Giełda
Rynek nie przejął się listami Trumpa w sprawie ceł
Giełda
Spokojny początek tygodnia na GPW
Giełda
Mniej na sponsoring i cele społeczne. Spółki z WIG20 ograniczają wydatki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama