Którym spółkom warto się przyjrzeć po ostatnich spadkach

Po słabszym styczniu eksperci przebudowali portfele w nadziei na powrót dobrej koniunktury na krajowym parkiecie. Na które spółki postawili w lutym?

Publikacja: 02.02.2024 03:00

Którym spółkom warto się przyjrzeć po ostatnich spadkach

Foto: Bloomberg

Początek roku przyniósł schłodzenie nastrojów na warszawskiej giełdzie, co znalazło odzwierciedlenie w wynikach styczniowych portfeli fundamentalnych prezentowanych w „Parkiecie” przez zespoły biur maklerskich. Po udanym 2023 r. na rynek zawitała korekta, która zabrała posiadaczom akcji część zysków z bardzo udanych poprzednich miesięcy. WIG po wyznaczeniu z końcem grudnia nowego szczytu wszech czasów na poziomie powyżej 79 tys. pkt nieco obniżył loty. Na szczęście korekta nie była zbyt głęboka, a już w końcówce stycznia indeksy odrobiły część strat.

Lepiej niż rynek

Przed miesiącem wystartowała 12. edycja portfeli fundamentalnych „Parkietu”. Do rywalizacji w 2024 r. przystąpiło pięć domów maklerskich. Ich zadaniem jest typowanie spółek z mocnymi fundamentami, które zapewnią jak najlepszą stopę zwrotu. Po pierwszym miesiącu eksperci mogą mieć jedynie umiarkowane powody do zadowolenia. Styczniowe ochłodzenie nastrojów na warszawskim parkiecie sprawiło, że trzy z pięciu portfeli zanotowały stratę. Rozczarowały zwłaszcza walory spółek z indeksu WIG20, jak Cyfrowy Polsat, CD Projekt, Kruk czy Orlen, którym styczniowa przecena mocno dała się we znaki. Na szczęście udział dużych spółek w portfelach nie był znaczący.

Czytaj więcej

Orlen bez Obajtka. Kurs mocno w górę

Uśredniony styczniowy wynik portfeli fundamentalnych wypadł symboliczne 0,02 proc. na minusie. Stopa zwrotu uzyskana przez brokerów była jednak wyraźnie lepsza od wyniku szerokiego rynku WIG, który w minionym miesiącu stracił ok. 1,3 proc.

Najlepiej ze styczniową korektą poradził sobie portfel analityków Noble Securities. Ich inwestycje przyniosły 2,6-proc. stopę zwrotu, zostawiając w tyle BM BNP Paribas, którego eksperci mogą się pochwalić wynikiem 1,4 proc. na plusie. W pierwszej trójce znaleźli się też analitycy z DM BDM, których portfel znalazł się co prawda 0,4 proc. pod kreską, ale nadal mogą się pochwalić wynikiem lepszym od rynku.

Typy analityków na luty

Styczniową korektę typujący potraktowali jako okazję do tańszych zakupów. Analizując propozycje zgłoszone na kolejny miesiąc, można zauważyć, że eksperci szansy szukają zarówno wśród największych firm z WIG20, jak i tych z szerokiego rynku, choć przewaga leży po stronie firm mniejszych, które dość późno przyłączyły się do hossy.

Wśród preferowanych branż znalazły się banki, które w warunkach wysokich stóp procentowych (raczej nie będą szybko obniżane z uwagi na zmianę podejścia RPP w kwestii walki z inflacją) i lepszej sytuacji gospodarczej będą miały korzystne warunki do kontynuacji poprawy wyników finansowych. Co więcej, część banków wyróżnia się bardzo atrakcyjną wyceną wskaźnikową. Tym można uzasadnić wybór takich banków jak Alior, Millennium, mBank czy PKO BP. Z pozostałych dużych spółek eksperci liczą na bardzo atrakcyjnie wyceniany Orlen, który jest w trakcie kadrowych zmian.

Natomiast jeśli chodzi o spółki notowane na szerokim rynku, do łask zaczynają wracać przedstawiciele z branży gamingowej, którzy mają sporo do nadrobienia względem innych branż, ponieważ w 2023 r. nie załapały się na hossę i pozostały wyraźnie w tyle pod względem stóp zwrotu. Na celowniku typujących znalazły się walory 11 bit studios, które po ostatnich roszadach jest już obecne aż w dwóch portfelach na luty. Paliwem do wzrostu notowań mogą się okazać najbliższe premiery wydawnicze studia. Swoich zwolenników wśród analityków mają także BoomBit i CD Projekt.

Giełda
Króciutka radość z rekordów hossy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Giełda
Wiemy, które spółki najlepiej komunikują się z rynkiem
Giełda
2500 pkt staje się celem za wysokim dla WIG20
Giełda
Byki próbują zmazać wczorajszą plamę rynkową
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Giełda
Szalejący KGHM utrzymuje WIG20 nad kreską