Początek roku przyniósł schłodzenie nastrojów na warszawskiej giełdzie, co znalazło odzwierciedlenie w wynikach styczniowych portfeli fundamentalnych prezentowanych w „Parkiecie” przez zespoły biur maklerskich. Po udanym 2023 r. na rynek zawitała korekta, która zabrała posiadaczom akcji część zysków z bardzo udanych poprzednich miesięcy. WIG po wyznaczeniu z końcem grudnia nowego szczytu wszech czasów na poziomie powyżej 79 tys. pkt nieco obniżył loty. Na szczęście korekta nie była zbyt głęboka, a już w końcówce stycznia indeksy odrobiły część strat.
Lepiej niż rynek
Przed miesiącem wystartowała 12. edycja portfeli fundamentalnych „Parkietu”. Do rywalizacji w 2024 r. przystąpiło pięć domów maklerskich. Ich zadaniem jest typowanie spółek z mocnymi fundamentami, które zapewnią jak najlepszą stopę zwrotu. Po pierwszym miesiącu eksperci mogą mieć jedynie umiarkowane powody do zadowolenia. Styczniowe ochłodzenie nastrojów na warszawskim parkiecie sprawiło, że trzy z pięciu portfeli zanotowały stratę. Rozczarowały zwłaszcza walory spółek z indeksu WIG20, jak Cyfrowy Polsat, CD Projekt, Kruk czy Orlen, którym styczniowa przecena mocno dała się we znaki. Na szczęście udział dużych spółek w portfelach nie był znaczący.
Czytaj więcej
Akcje Orlenu zwyżkują przed południem o 3,5 proc., a to oznacza wzrost wyceny spółki o 2,4 mld zł...
Uśredniony styczniowy wynik portfeli fundamentalnych wypadł symboliczne 0,02 proc. na minusie. Stopa zwrotu uzyskana przez brokerów była jednak wyraźnie lepsza od wyniku szerokiego rynku WIG, który w minionym miesiącu stracił ok. 1,3 proc.
Najlepiej ze styczniową korektą poradził sobie portfel analityków Noble Securities. Ich inwestycje przyniosły 2,6-proc. stopę zwrotu, zostawiając w tyle BM BNP Paribas, którego eksperci mogą się pochwalić wynikiem 1,4 proc. na plusie. W pierwszej trójce znaleźli się też analitycy z DM BDM, których portfel znalazł się co prawda 0,4 proc. pod kreską, ale nadal mogą się pochwalić wynikiem lepszym od rynku.