Reklama
Rozwiń

Osiem dużych banków przewiduje wzrost indeksu Stoxx 600 Europe

Stratedzy ośmiu banków przewidują, że kluczowy europejski indeks Stoxx 600 Europe w tym roku zyska 23 proc. Co ma napędzać kursy akcji?

Publikacja: 16.02.2016 10:53

Osiem dużych banków przewiduje wzrost indeksu Stoxx 600 Europe

Foto: Bloomberg

Zyski firm, banki centralne oraz odbicie cen ropy naftowej mają być głównym motorem giełdowej koniunktury, wyliczają eksperci takich instytucji jak Societe Generale, Citigroup, UBS, Deutsche Bank, Barclays, Commerzbank, ING i JP Morgan. Pozostają optymistami mimo że inwestorzy ostatnio wycofywali pieniądze z rynków akcji najszybciej od miesięcy.

Po ubiegłotygodniowej wyprzedaży, która objęła niemal wszystkie aktywa globalne akcje weszły w obszar kontrolowany przez niedźwiedzie, ale średnia prognoza analityków wskazuje, że Stoxx 600 w tym roku, licząc od zamknięcia handlu w miniony piątek, powinien zyskać 23 proc.

Eksperci szwajcarskiego banku UBS Group należący do grona największych optymistów mimo obniżenia prognozy potencjał zwyżki Stoxx 600 wciąż szacują na 28 proc.- Nasza prognoza zaczęła wyglądać na nieco szaloną - tłumaczy Karen Olney, która przyczyniła się do obniżenia pierwotnej prognozy dla Stoxx 600 z 435 pkt na koniec roku do 400 pkt.

Tegoroczna wyprzedaż na parkietach zaskoczyła nawet najbardziej niedźwiedzio nastawionych analityków i skłoniła ich do pospiesznej redukcji przewidywań dla Stoxx 600 Europe, a średnia prognozowana wartość dla tego referencyjnego wskaźnika na koniec 2016 r. wynosi 384 pkt, co daje 5-proc. wzrost w skali roku. Dla porównania średnia prognoza dla nowojorskiego Standard&Poor's500 Index wynosi 6,1 proc. nad kreską.

Karen Olney z UBS Group oczekuje, że Europejski Bank Centralny przyczyni się do poprawy nastrojów w sektorze bankowym , ceny ropy naftowej pójdą w górę , a zyski spółek w tym roku zwiększą się o 8 proc.

Jej prognoza wyników firm z indeksu Stoxx 600 Europe jest wciąż ponad dwukrotnie wyższa od średniej przewidywań zebranych przez Bloomberga mimo że od listopada została przycięta o połowę.

Na skutek wyprzedaży akcji banków, która ich kapitalizację do piątku zmniejszyła o 326 miliardów euro (366 miliardów dolarów) branża ta po raz pierwszy od 2012 roku utraciła dominującą pozycję w Stoxx600 Europe Jej udział w tym wskaźniku obniżył się do 12 proc. w porównaniu z 15 proc. w październiku 2014 roku.

Banki zostały zdystansowane przez spółki związane z ochroną zdrowia, których zyski w 2016 roku powinny się poprawić o 10 proc., prawie dwa razy bardziej niż wyniki banków.

Jasper Lawler z CMC Markets formułuje ostrożne prognozy. Mimo że w 2015 roku m.in. dzięki stymulowaniu koniunktury gospodarczej przez Europejski Bank Centralny Stoxx 600 zyskał 21 proc. jego skuteczność w 2016 poddawana jest w wątpliwość. - To złudzenie - komentuje Lawler podkreślając, iż ten czynnik stracił moc sprawczą".

Największym optymistą na rynku pozostaje francuski bank Societe Generale, którego analitycy jako jedyni nie obniżyli prognozy dla Stoxx 600. Obstawiają, że od minionego piątku indeks ten powinien zyskać 36 proc. Gdyby tak się stało Stoxx 600 Europe na koniec tego roku znalazłby się na poziomie przewyższającym rekord wszech czasów ustanowiony w kwietniu 2015 roku.

- Moim zdaniem ożywienie w Europie jest potężnie niedoceniane - twierdzi Charles de Boissezon. współodpowiedzialny za strategię Societe Generale na rynkach akcji.

Przekonuje, że jak dotąd stymulowanie koniunktury przez banki centralne skutkowało poprawą sytuacji na rynkach i nie skorzystanie z tego byłoby błędem.

Giełda
Tym razem bez rekordów na GPW
Giełda
Hossa przetrwa, ale zwyżki na GPW wyhamują
Giełda
WIG20 bez rekordu intra, ale z najwyższym zamknięciem w tym roku
Giełda
Allegro sprzedało obligacje za 1 mld zł
Giełda
Indeksy w Warszawie utknęły tuż pod szczytami hossy