Reklama
Rozwiń

Draghi poległ na rynku akcji

Szef Europejskiego Banku Centralnego nie przekonał inwestorów giełdowych, że ma wystarczającą siłę ognia, by mocno pobudzić wzrost gospodarczy.

Aktualizacja: 09.03.2016 11:14 Publikacja: 09.03.2016 10:30

Wprawdzie wszyscy ekonomiści uczestniczący w ankiecie Bloomberga przewidują, że w czwartek EBC obniży koszt kredytu w strefie euro, a 73 proc. spośród nich spodziewa się zwiększenia masy pieniądza w systemie finansowym poprzez skup obligacji z rynku, ale zarządzający funduszami nie są optymistami co do perspektyw ewentualnego rajdu na giełdach akcji.

W pierwszym roku łagodzenia polityki pieniężnej przez Europejski Bank Centralny referencyjny wskaźnik Euro Stoxx 50 stracił 17 proc., a zmienność kursów podskoczyła do poziomu nie obserwowanego od kryzysu finansowego z roku 2007.

- Draghiemu nie będzie łatwo przywrócić wiarę w ożywienie - wskazuje Andreas Nigg, szef strategii na rynkach akcji i surowców Vontobel Asset Management. Podkreśla on, że tempo wzrostu gospodarczego w eurolandzie oraz inflacja utrzymują się na niskom poziomie, natomiast zyski firm wciąż maleją. Jego zdaniem rynek potrzebuje lepszych wieści ze spółek oraz pozytywnych niespodzianek.

Mimo że EBC wpompował do gospodarki około 720 miliardów euro produkcja przemysłowa spadła do najniższego poziomu od 2013 roku, inflacja zjechała poniżej zera oraz pogorszyły się nastroje konsumentów. Analitycy obniżyli prognozy tempa wzrostu zysków spółek, które serwowały największe negatywne niespodzianki od co najmniej 2007 roku. Trudno się dziwić, ze w tej sytuacji inwestorzy wycofują pieniądze a europejskiego rynku akcji najszybciej od 2014 roku.

Kiedy EBC zaczynał skup obligacji akcje zmierzały do szczytu w atmosferze narastającego optymizmu, wiary w ożywienie w strefie euro, ale później wszystko się popsuło z na skutek serii kryzysów zapoczątkowanej przez groźbę opuszczenia euro landu przez Grecję. Narastał też niepokój o kondycję gospodarki Chin, eksplodowała afera Volkswagena, a w grudniu amerykańska Rezerwa Federalna podniosła koszt kredytu, co jeszcze bardziej pogorszyło nastroje inwestorów giełdowych. W rezultacie tego splotu wydarzeń w 2015 roku Euro Stoxx 50 zyskał zaledwie 3,9 proc.

Od szczytu z kwietnia 2015 roku Euro Stoxx 50 traci już 22 proc. a w okresie czterech tygodni do 2 marca zarządzający wycofali prawie 8 miliardów euro z funduszy inwestujących w akcje europejskich spółek, wynika z raportu Bank of America Corp., którego autorzy powołali się na dane EPFR Global.

- Inwestorzy oczekujący, iż banki centralne wszystko robią właściwie zawsze będą rozczarowani - stwierdza John Haynes, szef analiz w londyńskiej firmie Investec Wealth & Investment , której klienci powierzyli 27.8 miliardów funtów (40 mld dolarów). W okresie wyprzedaży jej zarządzający nie modyfikowali portfela akcji.

Zjazd sprowadził wycenę Euro Stoxx 50 do 13-krotności prognozowanych zysków, w pobliże trzyletniego dołka w relacji do wskaźnika globalnych akcji. Według Didier Dureta, szefa inwestycji w firmie asset management na leżącej do ABN Amro Bank, nastał idealny czas na kupno akcji. Co więcej, ekonomiści wciąż prognozują, że PKB w strefie euro w tym roku wzrośnie o 1,6 proc., najszybciej od 2011 roku.

- Zagrożenia utrzymują się, ale wiele spośród nich już zostało zdyskontowanych - przekonuje Duret. W lutym jego firma o 2 proc. zwiększyła ekspozycję na europejskie akcje koncentrując się na walorach firm medycznych, konsumenckich i technologicznych. Duret przewiduje, że w ciągu tygodni bądź miesięcy kondycja gospodarki poprawi się.

- Oczekiwania są duże i obawiam się, że niemal niemożliwe jest aby EBC spełnił swoją obietnicę - ostrzega Benno Galliker, trader Luzerner Kantonalbank AG w Lucernie. Podkreśla, że w czerwcu odbędzie się referendum w sprawie brytyjskiego członkowstwa w Unii Europejskiej i może pojawić się konieczność interwencji na rynkach. Dlatego nie spodziewa się on aby EBC już teraz zdecydował się na zużycie całej amunicji i oczekuje krótkoterminowej korekty.

Giełda
Spokojny początek tygodnia na GPW
Giełda
Mniej na sponsoring i cele społeczne. Spółki z WIG20 ograniczają wydatki
Giełda
Tym razem bez rekordów na GPW
Giełda
Hossa przetrwa, ale zwyżki na GPW wyhamują
Giełda
WIG20 bez rekordu intra, ale z najwyższym zamknięciem w tym roku