Tegoroczne zwyżki na giełdach to zasługa... ChatGPT

Analitycy JPMorgan Chase wskazują, że oczekiwania związane z rozwojem sztucznej inteligencji odpowiadały za większość tegorocznych zwyżek indeksu S&P 500.

Publikacja: 26.04.2023 16:59

Tegoroczne zwyżki na giełdach to zasługa... ChatGPT

Foto: Adobe Stock

Pojawienie się programu ChatGPT oraz innych chatbotów opartych na sztucznej inteligencji, przyczyniło się do wzrostu kapitalizacji amerykańskiego rynku akcji o 1,4 bln dol. od początku 2023 r. - uważają analitycy banku JPMorgan Chase. Z ich wyliczeń wynika, że grupa dużych spółek mogących skorzystać na rozwoju sztucznej inteligencji (Alphabet, Amazon, Meta Platforms, Nvidia i Salesforce.com) odpowiadała za 53 proc. tegorocznego wzrostu indeksu S&P 500 oraz za 54 proc. zwyżki indeksu Nasdaq 100. Eksperci JPMorgana uważają jednak, że skoncentrowanie zwyżek na tak niewielkiej grupie spółek nie jest czynnikiem pozytywnym dla amerykańskiego rynku akcji.

Czytaj więcej

Tysiące usług na bazie ChatGPT, ale i nowi rywale. Wielki wyścig AI

Rozwiązania związane ze sztuczną inteligencją przyczyniły się już m.in. do wypracowania dobrych wyników przez Microsoft w pierwszym kwartale. Ten koncern informatyczny zacieśnił współpracę z firmą OpenAI (twórcą programu Chat GPT), co pozwoliło mu wykorzystać sztuczną inteligencję w nowej wersji wyszukiwarki Bing. Sztuczna inteligencja przyczyniła się też do wzrostu o 27 proc. sprzedaży usług w chmurze internetowej Azure. Przychód Microsoftu ogółem wzrósł w pierwszym kwartale o 7 proc., do 52,9 mld dol. i był wyższy od prognoz. Zysk na akcję wyniósł 2,45 dol., a średnio spodziewano się, że sięgnie 2,23 dol. Akcje Microsoftu zyskiwały na początku środowej sesji o 7 proc.

Czytaj więcej

Kto się boi używać ChatGPT

- Inwestowanie w nową falę sztucznej inteligencji będzie jednym z naszych priorytetów biznesowych - stwierdził Satya Nadella, prezes Microsoftu.

Sztuczna inteligencja jest również priorytetem dla koncernu Alphabet, czyli spółki-matki Google. - Wdrożyliśmy ważne aktualizacje produktowe, zakotwiczone w głębokich naukach komputerowych oraz sztucznej inteligencji - mówił podczas wtorkowej konferencji wynikowej Sundar Pichai, prezes Alphabet. Jego spółka w lutym ogłosiła, że wprowadza na rynek własnego chatbota opartego na sztucznej inteligencji, który nosi nazwę Bard.

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Giełda
Zwycięstwo sprzedających
Giełda
Podatkowe kłody pod nogi właścicieli obligacji
Giełda
W Warszawie handel na pół gwizdka
Giełda
Udany finisz zmiennego tygodnia
Giełda
GPW chce być bardziej niezależna od koniunktury