Pojawienie się programu ChatGPT oraz innych chatbotów opartych na sztucznej inteligencji, przyczyniło się do wzrostu kapitalizacji amerykańskiego rynku akcji o 1,4 bln dol. od początku 2023 r. - uważają analitycy banku JPMorgan Chase. Z ich wyliczeń wynika, że grupa dużych spółek mogących skorzystać na rozwoju sztucznej inteligencji (Alphabet, Amazon, Meta Platforms, Nvidia i Salesforce.com) odpowiadała za 53 proc. tegorocznego wzrostu indeksu S&P 500 oraz za 54 proc. zwyżki indeksu Nasdaq 100. Eksperci JPMorgana uważają jednak, że skoncentrowanie zwyżek na tak niewielkiej grupie spółek nie jest czynnikiem pozytywnym dla amerykańskiego rynku akcji.
Czytaj więcej
OpenAI i długo, długo nic – tak dziś, choć tylko pozornie, wygląda globalny rynek tzw. generatywnej sztucznej inteligencji. Walka o prymat w branży robi się zacięta.
Rozwiązania związane ze sztuczną inteligencją przyczyniły się już m.in. do wypracowania dobrych wyników przez Microsoft w pierwszym kwartale. Ten koncern informatyczny zacieśnił współpracę z firmą OpenAI (twórcą programu Chat GPT), co pozwoliło mu wykorzystać sztuczną inteligencję w nowej wersji wyszukiwarki Bing. Sztuczna inteligencja przyczyniła się też do wzrostu o 27 proc. sprzedaży usług w chmurze internetowej Azure. Przychód Microsoftu ogółem wzrósł w pierwszym kwartale o 7 proc., do 52,9 mld dol. i był wyższy od prognoz. Zysk na akcję wyniósł 2,45 dol., a średnio spodziewano się, że sięgnie 2,23 dol. Akcje Microsoftu zyskiwały na początku środowej sesji o 7 proc.
Czytaj więcej
Coraz więcej firm za granicą zakazuje korzystania przez pracowników z konwersacyjnej sztucznej inteligencji lub je ogranicza. Chodzi o względy bezpieczeństwa. Nad Wisłą też będą podobne blokady.
- Inwestowanie w nową falę sztucznej inteligencji będzie jednym z naszych priorytetów biznesowych - stwierdził Satya Nadella, prezes Microsoftu.