Król chińskich giełd ujawnia swoje sekrety

Trzęsie drugim na świecie rynkiem akcji, jest czołowym udziałowcem w ponad 600 spółkach.

Aktualizacja: 14.04.2016 11:56 Publikacja: 14.04.2016 10:35

Król chińskich giełd ujawnia swoje sekrety

Foto: Bloomberg

O tym tajemniczym graczu więcej wiadomo dzięki rocznym raportom notowanych na giełdach firm. Chodzi o państwową instytucję China Securities Finance Corp, której głównym zadaniem jest wspieranie rynku akcji. Latem minionego roku dostała na to pół biliona dolarów.

Jej taktyka otoczona jest tajemnicą, dlatego jest ona przedmiotem spekulacji szczególnie w gronie tych inwestorów, którzy chcieliby naśladować ruchy CSF , czy też grać na krótko.

CSF jest wśród dziesięciu największych udziałowców w ponad 600 spółkach, w tym prawie we wszystkich państwowych gigantach. Instytucja ta preferuje banki, przedsiębiorstwa państwowe oraz spółki konsumenckie zajmujące dominującą pozycje w referencyjnych wskaźnikach giełdowych.

China Securities Finance Corp nie interesuje się małymi firmami giełdowymi, których wpływ na rynek jest mniejszy. Jest zdyscyplinowanym finansowo graczem zainteresowanym inwestycjami w spółki o ponadprzeciętnej rentowności i ograniczającym swój udział w akcjonariacie do około 3 proc. wszystkich walorów.

- Na tej podstawie można nieco się zorientować jaka jest strategia rządu - wskazuje Pauline Dan, szefowa działu akcji z obszaru Greater China (Chiny, Hongkong, Tajwan i Macau) w Pictet Asset Management (159 miliardów dolarów aktywów) w Hongkongu.

Ze względu na zasoby finansowe CSF, wiedza o tym, które akcje ona kupuje jest bardzo ceniona przez inwestorów, którzy chcieliby skorzystać na zakupach państwa. Z kolei niedźwiedzie chcieliby to wiedzieć by uniknąć gry przeciwko potężnej agendzie rządowej, która stała się głównym narzędziem władz wspierającym rynek po krachu z lata 2015 roku, kiedy to z chińskich giełd wyparowało 5 bilionów dolarów.

- Inwestorzy uważnie obserwują zmieniające się preferencje CSF próbując odgadnąć co będzie kupowała lub sprzedawała - zauważa Ronald Wan, szef Partners Capital International w Hongkongu. Jest misja jest podwójna, gdyż ma nie tylko wspierać rynek, ale także zarabiać.

Nie jest zaskoczeniem, że czołową pozycję w jej portfelu zajmują spółki finansowe mające duży udział w głównych indeksach. Na koniec grudnia 2015 roku wśród dziesięciu największych pozycji znajdowały się walory Industrial & Commercial Bank of China i Agricultural Bank of China, wynika z danych zawartych w raportach rocznych około 1500 spółek, które do tej pory opublikowały swoje sprawozdania.

Ponad 80 proc.100 największych pozycji w portfelu portfela CSF stanowią firmy państwowe. Preferuje też branżę konsumencką. Spółki z tego sektora stanowiły niemal połowę spośród 29 w których w ostatnim kwartale 2015 CSF zwiększała udziały.

Giełda
WIG20 rysuje drugą czarną świecę
Giełda
Niejednoznaczne sygnały z rynku IPO
Giełda
Rajd i nowe rekordy krajowych indeksów zakończone realizacją zysków
Giełda
Dzień rekordów na GPW. WIG20 od początku roku zyskał już 30 proc.
Giełda
Na GPW znów wiosna