Indeks szerokiego rynku spadł o 0,6 proc. Najbardziej do tego przyczynił się zniżkujący o 0,6 proc. WIG20. Niewiele lepiej sytuacja wyglądała jednak w przypadku mWIG40 i sWIG80. Indeks średnich firm osunął się o 0,5 proc., a maluchów – o 0,1 proc. Wartość obrotów była zbliżona do tych ze środy i wyniosła 650 mln zł.

Wśród największych firm ciężko wskazać tę wyróżniającą się. Ponad 2-proc. wzrosty dotyczyły akcji PZU. Z kolei o 1,7 proc. podskoczył kurs KGHM. Na przeciwnym biegunie były walory mBanku oraz PKN Orlen, które potaniały o odpowiednio 3,2 proc. i 2,5 proc. Równie silnie spadała cena akcji Allegro.

Patrząc na średnie firmy, również widać, że czwartkowa sesja była szczególnie spokojna. Mocne wzrosty sięgające niemal 4 proc. dotyczyły walorów Develii i Bumechu. O niespełna 3 proc. podskoczyły notowania Comarchu. Z kolei wśród spadkowiczów negatywnie wyróżniał się Benefit Systems, którego notowania zjechały o 6,7 proc. Inwestorzy chętnie sprzedawali też akcje DataWalk oraz ZE PAK.

Do ciekawej sytuacji doszło wśród „maluchów”. Największe wzrosty na szerokim rynku, sięgające 49 proc., dotyczyły Getin Holdingu. Za walor płacono niespełna 0,44 zł. Jednocześnie wartość obrotów przekroczyła 3,7 mln zł. Spółka nie podała jednak informacji, które uzasadniałyby tak znaczące wzrosty. Trzeba jednak podkreślić, że na początku roku za papier firmy płacono 1,3 zł.

Wśród branżowych indeksów na uwagę zasługują ponad 3-proc. wzrosty indeksu WIG-leki, głównie za sprawą zyskujących notowań Celon Pharmy. O ponad 1 proc. podskoczyły też kursy WIG-energii, WIG-górnictwa i WIG-motoryzacji. Czwartkowa sesja była słaba dla banków, a indeks je grupujący spadł o 1,7 proc. Może to być pokłosie konferencji prezesa NBP Adama Glapińskiego, który stwierdził, że niepokoi się o stabilność banków ze względu na wyroki sądów dotyczące kredytów frankowych. Według ekspertów NBP, od stycznia do października zysk netto banków wyniósł ponad 9,8 mld zł.

Na innych europejskich rynkach również widoczny był marazm. Po południu niemiecki DAX rósł o 0,1 proc., a francuski CAC40 oscylował w okolicach punktu odniesienia. Zupełnie inaczej sytuacja prezentowała się w USA, gdzie do roboty wzięły się byki. W pierwszych godzinach sesji S&P 500 zyskiwał 0,8 proc., Nasdaq rósł o 1,1 proc., a Dow Jones Industrial – 0,6 proc.

W tym tygodniu w kalendarzu ekonomicznym nie ma już danych, które znacząco zmieniłyby oblicza rynków. W przyszłym tygodniu natomiast pojawią się m.in. informacje dotyczące inflacji CPI w USA w listopadzie. Potencjalny spadek wskaźnika może być impulsem do wzrostu giełdowych indeksów.