Na otwarciu WIG wzrósł o 0,13 proc., a WIG20 poszedł w górę o 0,24 proc. do 2367,52 pkt. Tydzień zaczęliśmy w stosunkowo słabych nastojach i najwyraźniej nadszedł czas na odreagowanie. Wczoraj niemal wszystkie europejskie giełdy zakończyły dzień pod kreską. Słabe odczyty PMI (mocno rozczarowały Chiny) nie pozwoliły indeksom rosnąć. Inwestorzy nie mieli też w wsparcia z Wall Street. Tam bowiem w poniedziałek dominowała podaż. Największą skalę spadków odnotował Nasdaq, który obniżył się o prawie 1,2 proc. S&P500 zniżkował o 0,49 proc., a Dow Jones spadł symbolicznie o 0,04 proc. W Azji natomiast wtorkowa sesja przebiegała w spokojnej atmosferze. Indeksy zakończyły dzień w okolicach poniedziałkowego zamknięcia. Japoński Nikkei 225 na zamknięciu spadł o ok. 0,3 proc., a chiński Shanghai Composite Index wzrósł o 0,01 proc.
Sytuacja polityczna zdaje się już uspokajać i groźba eskalacji konfliktu krymskiego powoli schodzi na dalszy plan. Uwaga inwestorów znów koncertuje się na danych makro. Dziś publikacji nie zabraknie. Już o godz. 10 napłyną dane z naszej rodzimej gospodarki: poznamy m.in. stopę bezrobocia w lutym oraz sprzedaż detaliczną. Eksperci spodziewają się, że bezrobocie wyniesie 14,1 proc. (wobec 14 proc. w poprzednim okresie), a sprzedaż wzrośnie o 5,9 proc. (wobec 4,8-proc. dynamiki poprzednio).
Po południu natomiast czeka nas seria publikacji zza oceanu. Mogą mieć wpływ na przebieg sesji na Wall Street, a pośrednio również na notowania w Europie w drugiej części sesji. Chodzi m.in. o sprzedaż nowych domów (dane za luty), marcowy indeks zaufania konsumentów Conference Board (prognozowany jest wzrost z 78,1 pkt do 78,6 pkt) oraz Indeks Fed z Richmond. Z kolei już po zakończeniu sesji w Europie napłyną dane dotyczące cotygodniowej zmiany zapasów paliw.
Jeśli chodzi o kalendarium wydarzeń ze spółek warto odnotować, że dziś rozpoczynają się zapisy na akcje Ciechu w wezwaniu ogłoszonym przez firmę z grupy Kulczyka. Z kolei akcjonariusze Chemoservisu-Dwory będą decydować o scaleniu akcji. Natomiast na rynku głównym mamy debiutanta – Comperię. To 449. spółka notowana na GPW oraz 4. debiut w tym roku. Jest to zarazem 27 . firma przechodząca z NewConnect na rynek główny.