Na otwarciu wtorkowych notowań WIG wzrósł o 0,03 proc., a WIG20 poszedł w górę o 0,05 proc. do 2391,59 pkt. Wczoraj indeksy na zachodzie Europy solidarnie traciły na wartości. Nasz parkiet poradził sobie relatywnie dobrze: WIG stracił tylko 0,17 proc., a WIG20 spadł o 0,15 proc. do 2390,31 pkt. Wsparcie nie przyszło z USA, ponieważ tam w przewadze byli sprzedający. Na finiszu sesji Dow Jones spadł o 0,28 proc., a S&P500 poszedł w dół o 0,23 proc. Z kolei Nasdaq zakończył dzień 0,17 proc. pod kreską. Przecena na rynkach była skutkiem m.in. coraz bardziej gorącego konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz napięć międzynarodowych, związanych z zestrzeleniem malezyjskiego samolotu nad Ukrainą.
Tymczasem na GPW od kilku już sesji obserwujemy niskie obroty, co po części jest pokłosiem sezonu wakacyjnego, a po części skutkiem panującego na giełdzie marazmu. Indeksy od kilku miesięcy tkwią w męczącym trendzie bocznym, co skutecznie osłabia zapał inwestorów. Z kolei ten marazm ma swoje źródło w demontażu OFE. Już teraz wiadomo, że w funduszach pozostanie niewielka liczba osób, a pozycja OFE – jako znaczącego kupującego na GPW - zostanie mocno ograniczona. Jeszcze tylko do końca lipca można podjąć decyzję o pozostaniu w OFE lub przejściu do ZUS.
Poniedziałkowe kalendarium makro było praktycznie puste. Wtorkowe jest nieco ciekawsze. Dla rodzimych inwestorów szczególnie istotne powinny być odczyty dotyczące koniunktury gospodarczej w Polsce w lipcu. Poznamy je o godz. 14. Z kolei o 14.30 napłyną dane zza oceanu, dotyczące czerwcowej inflacji konsumenckiej w USA. Natomiast w kolejnych godzinach napłyną dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Wpływ na przebieg notowań mogą mieć też publikacje wyników amerykańskich gigantów (m.in. Coca-Cola, Apple, Microsoft) za II kwartał.
Jeśli chodzi o kalendarium wydarzeń ze spółek, warto odnotować że dziś przypada dzień ustalenia prawa do 2 zł dywidendy na akcję Elektrobudowy. Odbędzie się też NWZA Ganta w sprawie warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego w drodze emisji akcji i warrantów z pozbawieniem prawa poboru. Na początku lipca sąd ogłosił likwidację majątku tej spółki. Dziś przypada też wypłata 0,11 zł dywidendy na akcję spółki Pharmena.
Zobaczymy jak radzić będą sobie akcje spółki Polish Energy Partners. Wczoraj kurs szybował w reakcji na podpisaną w piątek umowę inwestycyjną, na mocy której główny udziałowiec (Kulczyk Investments) wniesie w aporcie swoje pozagiełdowe aktywa, a ponadto pakiet akcji PEP-u obejmie fundusz z chińskim kapitałem - CEE Equity Partners.