Aktualizacja: 12.04.2015 22:44 Publikacja: 12.04.2015 22:44
Dziesięć z rzędu zwyżek indeksu MSCI EM (śledzi zachowanie się rynków emerging markets)sprawiło,że znalazł się na najwyższym poziomie od września ub.r
Foto: Bloomberg
Dziesięć zwyżek indeksu MSCI EM (śledzi zachowanie się rynków emerging markets) z rzędu sprawiło, że znalazł się on na najwyższym poziomie od września ub.r. Tak dobrej passy wspomniany indeks nie miał od 2010 r. W skali tygodnia zwyżkował 3,8 proc. Zmiana liczona od początku roku wyniosła już 7,9 proc. Od lokalnego dołka z połowy marca wzrost sięgnął blisko 10 proc.
Dlaczego inwestorzy zaczęli tak agresywnie kupować na rynkach rozwijających się? Złożyło się na to kilka przyczyn. Po pierwsze, Europejski Bank Centralny prowadzi od kilku tygodni skup papierów skarbowych państw strefy euro. Inwestorzy, pozbywając się obligacji, szukają nowych miejsc do ulokowania gotówki. Część wybiera akcje z dojrzałych rynków zachodnioeuropejskich, na których tylko w tym roku można było zarobić już ponad 20 proc. Spora część pieniędzy płynie jednak na rynki emerging markets, które hossa omijała dotąd szerokim łukiem. Powiększaniu portfeli o akcje przedsiębiorstw sprzyjają też informacje o poprawiającym się stanie europejskiej gospodarki. Zaczyna gonić gospodarkę amerykańską, która już dawno zapomniała o kryzysie. Mimo to Fed wciąż nie jest zdecydowany na rozpoczęcie cyklu podwyżek stóp procentowych, co sprawia, że inwestorzy nadal muszą szukać na świecie innych miejsc do zarabiania.
Piątek na GPW stał pod znakiem rekordów. WIG20 ustanowił nowy rekord hossy., WIG, mWIG40 oraz sWIG80 ustanowiły...
WIG, mWIG40 oraz sWIG80 podczas czwartkowej sesji ustanowiły nowe historyczne rekordy. Na plusie, niemal przez c...
Po wczorajszych znacznych spadkach, ale i kontrze pod koniec sesji, w środę główne warszawskie indeksy rosną. Pu...
Choć na większości europejskich rynków jest dziś w miarę spokojnie, to na krajowych inwestorów najwyraźniej padł...
W pierwszym kwartale w Europie przeprowadzono więcej IPO niż rok temu. W statystykach mocno zaznaczyła się polsk...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas