Roboty dostarczają już posiłki w Polsce. Najpierw w Warszawie

Podobne rozwiązania funkcjonują już w wielu krajach, teraz Pyszne.pl testuje dostawy na krótkich odległościach przy wykorzystaniu półautonomicznych robotów. Póki co przez miesiąc i tylko w Warszawie

Publikacja: 27.04.2023 10:43

Roboty dostarczają już posiłki w Polsce. Najpierw w Warszawie

Foto: materiały prasowe/ Pyszne.pl

Na ulice Warszawy wyjechał już pierwszy robot dostawczy, który ma usprawnić proces dowozu zamówień na niewielkich dystansach. Robota skonstruowała lubelska firma Delivery Couple.

Testy robota potrwają miesiąc. Bierze w nich udział restauracja indyjska Mandala Express z warszawskiego Śródmieścia.

Czytaj więcej

Polska poligonem ukraińsko-rosyjskiej współpracy robotów

Po odebraniu zamówienia z restauracji, robot wysyła klientowi wiadomość SMS z informacją, że wyruszył w drogę. W większości pokonuje ją autonomicznie - sam podejmuje decyzję w jaki sposób pokonać trasę. Jest przystosowany do radzenia sobie z różnego rodzaju infrastrukturą miejską. Krawężniki czy nierówne chodniki nie są dla niego przeszkodą. W wybranych momentach wspiera go jednak zdalny operator - na przykład podczas przejeżdżania przez przejścia dla pieszych.

Gdy robot dotrze na miejsce odbioru zamówienia - dzwoni do klienta, aby poinformować, że czeka przed budynkiem. Ponadto wysyła klientowi SMS-em link potrzebny do otworzenia pojemnika na jedzenie. Po zakończeniu dostawy wraca do restauracji po kolejne zamówienie. Robot dostarcza jedzenie na dystansie do 3 km od lokalu.

- Rolą robota jest wsparcie procesu dostaw na krótkich dystansach w godzinach szczytu. Wierzymy, że to rozwiązanie może usprawnić operacyjność dostaw naszych Partnerów - mówi Arkadiusz Krupicz, współzałożyciel i dyrektor zarządzający Pyszne.pl.

- Droid, bo tak lubię nazywać naszego nowego kompana, stanowi nie lada ciekawostkę dla naszych klientów. Jego praca jest wsparciem dla dostaw realizowanych w niedalekim sąsiedztwie restauracji. To interesujące rozwiązanie, które będzie zyskiwać na popularności - mówi Jarosław Śliwa z restauracji Mandala Express.

Testowany przez Pyszne.pl robot Delivery Couple posiada wbudowany system ogrzewania i czujniki temperatury, dzięki którym dostarczone jedzenie będzie ciepłe, a także konstrukcję chroniącą zamówienie przed przewróceniem się czy rozlaniem. Jeździ po chodnikach i ścieżkach rowerowych, a na jednym ładowaniu potrafi pracować przez cały dzień. Jest też przygotowany na „stresujące” sytuacje. Jeśli nie jest pewny, jak pokonać przeszkodę, szuka alternatywnej trasy, a jeżeli nie może jej znaleźć - prosi o pomoc zdalnego operatora.

- Nasze roboty testowane są już w kilku miastach w Polsce we współpracy z mniejszymi partnerami i radzą sobie świetnie. To nowinka technologiczna, która dopiero pojawia się na polskich ulicach, dlatego przyciąga uwagę przechodniów. Roboty spotykają się z pozytywnymi reakcjami. Współpraca z Pyszne.pl, pierwszą tak dużą marką, która zainteresowała się naszym rozwiązaniem, z pewnością dodatkowo zwiększy zaufanie do robotów dostawczych - mówi Beata Falińska, dyrektor operacyjna w Delivery Couple.

Testy robota dostawczego Delivery Couple w Pyszne.pl potrwają do połowy maja.

Na ulice Warszawy wyjechał już pierwszy robot dostawczy, który ma usprawnić proces dowozu zamówień na niewielkich dystansach. Robota skonstruowała lubelska firma Delivery Couple.

Testy robota potrwają miesiąc. Bierze w nich udział restauracja indyjska Mandala Express z warszawskiego Śródmieścia.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Gastronomia
McDonald’s przyciągnie najbiedniejszych. Ale tylko przez miesiąc
Gastronomia
Kultowy warszawski lokal okradziony. Właściciele apelują o pomoc
Gastronomia
McDonald’s przyciąga najbiedniejszych. Szykuje nowy bardzo tani zestaw
Gastronomia
Polacy znów ruszyli po jedzenie do fast foodów
Gastronomia
KFC zamyka ponad 100 lokali przez propalestyński bojkot
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?