Województwo lubuskie część pieniędzy z regionalnego programu operacyjnego przeznaczyło na rozwój regionalnych i lokalnych instytucji otoczenia biznesu. Niemal wszystkiej pieniądze na ten cel (38 mln zł) pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego rozdysponowano w latach 2009–2010 na podstawie listy tak zwanego Indykatywnego Planu Inwestycyjnego. Dofinansowanie uzyskały wówczas projekty mające na celu dokapitalizowanie funduszy pożyczkowych i funduszy poręczeń kredytowych.
Środki na pożyczki
– Prawie 30 mln zł przeznaczyliśmy na dokapitalizowanie Lubuskiego Funduszu Pożyczkowego, Lubuskiego Funduszu Poręczeń Kredytowych oraz funduszy lokalnych: Funduszu Pożyczkowego w Dobiegniewie i w Żarach. Wszystkie cztery fundusze, które są konkurencyjne w stosunku do innych instytucji finansowych i bankowych, osiągają wysokie standardy i wskaźniki, umożliwiając w ten sposób lubuskim firmom realizację ważnych projektów inwestycyjnych – mówi „Rz" Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego.
Szkolą i doradzają
Dodatkowo w 2010 r. ogłoszono konkurs o dotacje dla instytucji otoczenia biznesu, których celem jest wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw m. in. poprzez doradztwo, szkolenia i konsulting. Dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej realizowane są również (poza pożyczkami i poręczeniami) projekty o innym charakterze. Ich celem jest pośrednie wsparcie przedsiębiorców.
Rolę pośredników pełnią m. in. takie instytucje, jak Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej, Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa w Gorzowie Wielkopolskim i Uniwersytet Zielonogórski.