O dotacje będą się mogły ubiegać także ośrodki subregionalne skupione wokół takich miast, jak m.in.: Nowa Sól, Żagań, Żary, Świebodzin, Lubsko, Sława, Sulęcin, Skwierzyna, Międzyrzecz, Witnica, Kostrzyn nad Odrą.
Ponadto w regionie za OSI uznano tereny przygraniczne, zagrożone powodziami czy miejsca potencjalnej eksploatacji złóż surowców oraz obszary o najwyższych walorach kulturowych, przyrodniczych i rolniczych – poinformował PAP rzecznik Zarządu Woj. Lubuskiego Michał Iwanowski.
W Lubuskiem następstwem transformacji ustrojowej i gospodarczej był upadek wielu państwowych przedsiębiorstw, a miasta będące niegdyś ośrodkami przemysłowymi straciły ten potencjał. Rolnictwo było z kolei oparte w dużej mierze na PGR-ach. Ich likwidacja doprowadziła do wzrostu bezrobocia na terenach wiejskich, a dawne gospodarstwa państwowe popadły w ruinę.
Kolejnym problemem regionu są b. tereny i obiekty wojskowe, zarówno po armii radzieckiej, jak i likwidowanych później polskich jednostkach. Z drugiej strony otwiera to duże możliwości, gdyż region ma bazę, by inwestować.
Te wszystkie tereny powoli są zagospodarowywane, jednak cały czas wymagają wielkich inwestycji. Mają one na celu przywrócenie im znaczenia gospodarczego lub zmianę dawnych funkcji z korzyścią dla społeczności lokalnej.