Viktor Orban poszedł na wojnę z UE. Ale pieniądze i tak dostanie

Unia Europejska finalizuje decyzję o udostępnieniu 1 miliarda euro z funduszy UE dla Węgier - informuje Bloomberg.

Publikacja: 23.11.2023 12:44

Unia Europejska finalizuje decyzję o udostępnieniu 1 mld euro z funduszy UE dla Węgier

Unia Europejska finalizuje decyzję o udostępnieniu 1 mld euro z funduszy UE dla Węgier

Foto: Bloomberg

Ma to być jedna piąta kwoty przyznanej Węgrom na realizację programu REPowerEU ułatwiającego krajom Wspólnoty uniezależnienie się od importu surowców energetycznych z Rosji.

Dwa dni temu Bruksela zdecydowała o wypłaceniu kwoty 5 mld euro z tego samego programu dla Polski. Wypłata tych pieniędzy nie jest związana z koniecznością przeprowadzenia reform demokratycznych. - Po wprowadzeniu inicjatywy REPowerEU, wszystkie państwa członkowskie musiały przedstawić zmienione plany i wyjaśnić, jak chcą skorzystać z funduszy na rzecz energii, aby zredukować uzależnienie od dostaw rosyjskich paliw kopalnych. Polska to zrobiła, wprowadziła odpowiednie dostosowania - mówił wtedy Valdis Dombrovskis,wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

Czytaj więcej

Premier Węgier Viktor Orban wysłał list do Brukseli. Grozi, że zablokuje plany wobec Ukrainy

"Węgrzy nie porzucą współpracy z Rosją"

Teraz podobna decyzja ma zostać podjęta w przypadku Węgier. Dzieje się to w czasie, kiedy premier Viktor Orban nasila ataki na Brukselę i otwarcie grozi zablokowaniem pomocy dla Ukrainy. Według informatorów Bloomberga Komisja Europejska, kończy właśnie ocenę zmienionego planu mającego zaradzić załamaniu energetycznemu wywołanemu inwazją Rosji na Ukrainę.

Chociaż akurat Węgrzy nie ukrywają, że nie zamierzają zrywać współpracy z Rosją w dziedzinie energetyki. — Węgry nie porzucą współpracy z Rosją w dziedzinie energetyki z powodu konfliktu na Ukrainie i będą kontynuować te kontakty. Kierujemy się raczej względami praktycznymi, a nie politycznymi — mówił Peter Szijjarto, minister spraw zagranicznych Węgier 21 listopada podczas budapeszteńskiej konferencji poświęconej bezpieczeństwu energetycznemu.

Jeśli potwierdzą się informacje Bloomberga, węgierski rząd będzie mógł uzyskać dostęp do 20 proc. z dodatkowych 3,9 miliarda euro pożyczek i 0,7 miliarda euro dotacji wnioskowanych na finansowanie rozdziału REPowerEU. Bezwarunkowa przedpłata miałaby nastąpić pomimo rozpoczętej przez rząd Viktora Orbana kampanii billboardowej przedstawiającej przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen jako marionetkę Aleksa Sorosa, syna urodzonego na Węgrzech amerykańskiego finansisty i filantropa George’a Sorosa.

Czytaj więcej

Orbán podał rękę Putinowi w Chinach. Rozmawiają o dalszej współpracy

Węgrzy liczą na odblokowanie 13 mld euro unijnej pomocy do końca tego roku

Premier Węgier zabiega także o szerokie uprawnienia, aby zablokować unijne ustawodawstwo, które określa jako „zagraniczne wysiłki mające na celu wywarcie wpływu na politykę”. Viktor Orban kwestionuje również niektóre decyzje UE dotyczące migracji i wzywa do powszechnej dyskusji na temat skuteczności i trwałości istniejącej strategii UE wobec Ukrainy, którą określił jako nieskuteczną.

W zeszłym roku UE zawiesiła finansowanie Węgier o wartości ok. 30 miliardów euro. Komisja Europejska argumentowała to naruszeniami praworządności i obawami o praktyki korupcyjne. Mimo tego Węgrzy mają nadzieję, że do końca roku może jeszcze zostać odblokowanych jeszcze około 13 miliardów euro z funduszy zawieszonych w związku z obawami dotyczącymi niezależności sędziów.

Fundusze europejskie
KE zaakceptowała pierwszy wniosek Polski o płatność z KPO. „Czekamy na przelew”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Fundusze europejskie
Wsparcie w biegu po unijne miliardy
Fundusze europejskie
Nadciąga 28 mld euro z KPO dla energetyki. Na co pójdą pieniądze?
Fundusze europejskie
Unijne trzy razy „tak” dla Polski. Bruksela odblokuje pieniądze z KPO
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Fundusze europejskie
Ponad 137 mld euro z KPO dla Polski. Komisja Europejska podjęła decyzję