Prowadzący działalność gospodarczą, przede wszystkim mikro- i mali, ale też średni przedsiębiorcy, potrzebują różnych typów specjalistycznych usług: finansowych, doradztwa w zakresie innowacyjności, eksportu, promocji gospodarczej czy usług dotyczących rozliczania projektów.
Informacje o takich usługach przedsiębiorcy mogą otrzymać w punktach konsultacyjnych Krajowego Systemu Usług (KSU). Jego działalność jest w głównej mierze finansowana z programu operacyjnego „Kapitał ludzki", na który Unia Europejska wyłożyła ogółem 10 mld euro w latach 2007–2013 z Europejskiego Funduszu Społecznego. Aktualnie sieć punktów KSU liczy 58 placówek w piętnastu regionach (oprócz województwa podlaskiego). Usługi są świadczone m.in. w siedzibach punktów konsultacyjnych, ale także podczas co najmniej dwóch dyżurów odbywających się w miejscowościach poniżej 20 tys. mieszkańców. Są też świadczone telefoniczne lub elektronicznie. Pełna oferta usług KSU jest skierowana do osób zamierzających założyć firmę oraz do już działających przedsiębiorców i obejmuje usługi informacyjne i doradcze w zakresie prowadzenia i rozwoju firmy. Od marca br. punkty KSU oferują usługę tzw. asysty. Chodzi o doradztwo (asystę) zarówno przy rozpoczynaniu, jak i prowadzeniu działalności gospodarczej. Każdą z tych usług poprzedza diagnoza potrzeb przedsiębiorcy lub kandydata na przedsiębiorcę.
Jak założyć biznes
Asysta w rozpoczynaniu działalności gospodarczej stanowi pomoc dla przyszłych przedsiębiorców we wszystkich aspektach zakładania działalności gospodarczej. Usługa kończy się złożeniem przez przyszłego przedsiębiorcę wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Doradcy z punktów konsultacyjnych KSU przeprowadzają klienta przez wszystkie etapy związane z zakładaniem własnego biznesu. W szczególności konsultują profil planowanej działalności gospodarczej, a także pomagają w przygotowaniu biznesplanu i zgromadzeniu niezbędnej dokumentacji. Usługa doradcza asysty w rozpoczynaniu działalności gospodarczej jest dofinansowana przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) do 90 proc. Koszt dla klienta wynosi około 160 zł.
Jak poradzić sobie z problemami
Asysta w prowadzeniu działalności gospodarczej jest usługą skierowaną do już działających przedsiębiorców. Obejmuje ona doradztwo w czterech podstawowych obszarach działalności firmy, tj. obowiązkach formalnoprawnych związanych z bieżącą działalnością, marketingu przedsiębiorstwa, organizacji firmy oraz różnych źródeł finansowania dedykowanych przedsiębiorcom. Usługa doradcza asysty w prowadzeniu działalności gospodarczej jest dofinansowana przez PARP do 90 proc. Koszt dla przedsiębiorcy potrzebującego pomocy wynosi około 240 zł.