Podobnie jak i inne województwa, opolskie cześć pieniędzy z regionalnego programu operacyjnego przeznaczyło na dofinansowanie instytucji finansowych, które oferują pomoc dla przedsiębiorców. Założono, że wsparcie trafi do funduszy pożyczkowych i poręczeniowych, funduszy mikropożyczek oraz innych publicznych instytucji finansowych oferujących pomoc o charakterze zwrotnym. Tworzenie instrumentów zewnętrznego finansowania przedsiębiorczości ma na celu stworzenie firmom bardziej sprzyjających warunków do rozwoju.
Sprawdzone instytucje
O ile jednak inne województwa dokapitalizowały po kilka funduszy pożyczkowych i po kilka poręczeniowych, o tyle opolskie postawiło tylko na trzy, ale sprawdzone, instytucje. Są to: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu, Fundacja Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych w Opolu oraz Opolski Regionalny Fundusz Poręczeń Kredytowych (także w Opolu).
To m.in. te instytucje złożyły wnioski o dofinansowanie w trzech pierwszych konkursach dla pośredników finansowych. Do urzędu marszałkowskiego wpłynęło ich siedem o dofinansowanie o wartości 184,1 mln zł. Po tych naborach podpisano umowy na 76 mln zł.
W tym roku na przełomie kwietnia i maja odbył się kolejny nabór wniosków dla instytucji udzielających wsparcia firmom. Wpłynęły następne dwa wnioski. Po raz kolejny od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Fundacji Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych w Opolu.
Pieniądze w obiegu
– Dotychczas odbyły się cztery pełne konkursy dla pośredników finansowych. Dwukrotnie dokładaliśmy im pieniędzy, bo są one bardzo szybko dystrybuowane wśród przedsiębiorców – mówi Karina Bedrunka, dyrektor Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego. Podkreśla, że choć pośredników jest tylko trzech, to są oni bardzo sprawni.