Organizacje protestują przeciwko zrzeszeniom

Senacka inicjatywa nowej ustawy spotkała się z dezaprobatą stowarzyszeń

Publikacja: 21.02.2011 03:44

Organizacje protestują przeciwko zrzeszeniom

Foto: www.sxc.hu

Grupa senatorów PO przygotowała [b][link=http://grafik.rp.pl/grafika2/637295]projekt ustawy o zrzeszeniach[/link][/b] (pdf, 493 KB). Ma to być zupełnie nowy kompleksowy i obszerny akt prawny regulujący działalność tzw. sektora społecznego w Polsce.

[srodtytul]Burzą czy budują[/srodtytul]

Senatorowie doszli do wniosku, że konstytucyjna wolność zrzeszania się nie jest w pełni zagwarantowana przez obowiązującą od 1989 r. [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2001/DU2001Nr%2079poz%20855.asp]ustawę – Prawo o stowarzyszeniach[/link]. Opracowali więc wraz z prawnikami projekt, który ma zbudować od podstaw prawne warunki funkcjonowania organizacji obywateli realizujących wspólne cele i wprowadzić nowe ich rodzaje: zrzeszenia nierejestrowane i porozumienia partnerskie – między innymi dla tych, którzy dotychczas nie zrzeszali się, ponieważ nie widzieli prawnych możliwości.

Dzieło senatorów nie spodobało się istniejącym organizacjom sektora pozarządowego. Protestują duże i małe. [b]Krytykują nie tyle konkretne nowe rozwiązania, ile próbę zburzenia tego, co działa. Zarzucają autorom nieznajomość realiów działalności społecznej.[/b] Poprawmy raczej obowiązujące przepisy – apelują przedstawiciele stowarzyszeń. Popierane przez nich niektóre rozwiązania projektu, np. zmniejszenie minimalnej liczby założycieli, powinny ich zdaniem znaleźć się w nowelizacji ustawy – Prawo o stowarzyszeniach.

– Obowiązująca ustawa jest dość restrykcyjna. Zbytnio biurokratyzuje procedury rejestracji. Wymaga zatem korekty – przyznaje Grzegorz Makowski z Instytutu Spraw Publicznych. Kwestionuje jednak argumentację senatorów, jakoby w Polsce nie było pełnej wolności zrzeszania się. – To przesadnie krytyczna ocena – uważa. – Nie uzasadnia tak radykalnych zmian. Nikt nie pytał środowiska, czy taki projekt jest potrzebny, jego założenia w zasadzie nie były konsultowane, jesienią ubiegłego roku po prostu go zaprezentowano. To typowy wyraz arogancji władzy – ocenia Grzegorz Makowski.

Krytyczny wobec senackiego projektu jest również Tomasz Schimanek, ekspert Akademii Rozwoju Filantropii: – Autorzy uzasadniają konieczność zmiany tym, że nie ma w Polsce wolności zrzeszania się, a ruch stowarzyszeniowy upada. To jest nadużycie, o czym świadczy blisko 90 tys. stowarzyszeń – twierdzi. Tłumaczy, że prawo stworzyło już dość stabilną praktykę, w której organizacje nauczyły się działać. Projekt senatorów by ją zburzył.

[srodtytul]Statuty za miliony[/srodtytul]

Maria Zaguła-Holzer, prezes zarządu stowarzyszenia Forum Darczyńców, podkreśla, że [b]nowa ustawa zmusiłaby kilkadziesiąt tysięcy stowarzyszeń do dostosowania statutów do jej przepisów, zmian w organizacji oraz wdrożenia nowych obowiązków sprawozdawczych.[/b] – Policzyliśmy, że [b]ta praca kosztowałaby ok. 470 mln zł.[/b] Nie widać korzyści, jakie miałyby przynieść te koszty – mówi.

Autorzy projektu zareagowali na krytykę. Senatorowie zdecydowali o przełożeniu na 15 marca zaplanowanego w lutym pierwszego czytania projektu w Senacie. W oświadczeniu opublikowanym na portalu internetowym organizacji pozarządowych [link=http://www.wiadomosci.ngo.pl]www.wiadomosci.ngo.pl[/link]. senator Łukasz Abgarowicz zadeklarował poprawienie go w taki sposób, aby przepisy nie zmuszały organizacji do zmiany statutów ani do sporządzania sprawozdań z działalności poza tymi, jakie już trzeba składać.

[ramka]

STANOWISKO ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH

[srodtytul]550 protestów[/srodtytul]

[b]Organizacje sprzeciwiają się m.in.:[/b]

- unieważnieniu dotychczasowego dorobku prawnego i wielu dobrych praktyk wyrosłych na gruncie orzecznictwa,

- ograniczeniu wolności zrzeszania się wyłącznie do osób pełnoletnich,

- naruszeniu zasady ochrony praw nabytych przez zlikwidowanie formy prawnej związku stowarzyszeń i uniemożliwienie tworzenia zrzeszeń wyłącznie osób prawnych,

- naruszeniu zasady samorządności stowarzyszeń przez nałożenie obowiązków tworzenia planu finansowego i nowych, nadmiernych obowiązków sprawozdawczych,

- niszczeniu utrwalonego w doktrynie i praktyce rozumienia istoty stowarzyszeń przez wprowadzenie dodatkowych form zrzeszania się w zrzeszeniach nierejestrowych i porozumieniach partnerskich bez jasnego rozróżnienia między tymi formami.

[i]źródło: [link=http://www.wiadomosci.ngo.pl]www.wiadomosci.ngo.pl[/link][/i][/ramka]

[ramka][b]Czytaj też » [link=http://www.rp.pl/artykul/62702,331294_Stowarzyszenie-ma-swoje-prawa.html]Stowarzyszenie ma swoje prawa[/link] [/ramka][/b]

Grupa senatorów PO przygotowała [b][link=http://grafik.rp.pl/grafika2/637295]projekt ustawy o zrzeszeniach[/link][/b] (pdf, 493 KB). Ma to być zupełnie nowy kompleksowy i obszerny akt prawny regulujący działalność tzw. sektora społecznego w Polsce.

[srodtytul]Burzą czy budują[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Spadki i darowizny
Odziedziczyłeś majątek? By dysponować spadkiem, musisz mieć ten dokument
Praca, Emerytury i renty
NSA: honorowe krwiodawstwo nie ma pierwszeństwa przed policyjną służbą
Sądy i trybunały
Resort sprawiedliwości już nie chce likwidacji Izby Odpowiedzialności Zawodowej
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Prawo karne
Lech Wałęsa przegrał w sądzie. Chodzi o teczki TW „Bolka”