Stowarzyszenia będą miały więcej swobody i mniej biurokracji

Ułatwić zakładanie, uprościć księgowość, dać więcej swobody działania – to postulaty organizacji pozarządowych dotyczące zmian w ustawie – Prawo o stowarzyszeniach

Publikacja: 13.09.2011 04:35

Stowarzyszenia będą miały więcej swobody i mniej biurokracji

Foto: www.sxc.hu

Propozycje przygotowała Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych (OFOP) w formie wstępnych założeń nowelizacji ustawy. Są m.in. wynikiem konsultacji z przedstawicielami środowiska i ekspertami. Zmiany powinny ułatwić funkcjonowanie stowarzyszeń, zwiększyć ich przejrzystość, zmniejszyć obciążenia biurokratyczne.

Podstawową formą powinno być stowarzyszenie zwykłe, ale o szerszych uprawnieniach niż dziś, np. posiadające zdolność do czynności prawnych, czyli możliwość nabywania praw i zaciągania zobowiązań.

Z kolei stowarzyszenia rejestrowe powinny być uprawnione do prowadzenia działalności lobbingowej, gospodarczej czy też polegającej na kierowaniu instytucjami publicznymi.

W środowisku żywy jest też postulat zmniejszenia z 15 do 9 minimalnej liczby osób wymaganych do założenia stowarzyszenia rejestrowego.

Proponuje się również znieść udział organu nadzoru w postępowaniu rejestrowym. Argumentem pro ma być to, że urzędnicy starostwa powiatowego często nie mają kompetencji do oceny statutów. Obowiązek przesyłania ich starostom wydłuża zaś postępowanie. Ograniczona powinna też być rola sądu: miałby stwierdzać tylko, czy statut rejestrowanego stowarzyszenia jest zgodny z prawem. Czas rejestracji nie powinien przekraczać miesiąca.

Dalej idąca propozycja to zlikwidowanie nadzoru administracji publicznej nad działalnością stowarzyszeń i wprowadzenie zamiast tego form samokontroli czy samoregulacji w postaci samorządu. Do dyskusji pozostaje kwestia, czy miałby być dobrowolny czy obowiązkowy.

Postulat uproszczenia dotyczy również sprawozdawczości finansowej. Stowarzyszenia zwykłe korzystające ze środków innych niż składki i darowizny członków powinny składać proste sprawozdania. Z kolei stowarzyszenia rejestrowe o przychodach np. do 1,2 mln euro mogłyby zamiast rachunkowości prowadzić księgi przychodów i rozchodów.

Dziś niemożliwe jest tworzenie stowarzyszeń zrzeszających osoby fizyczne i prawne. Istnieje natomiast społeczna potrzeba ich zakładania. Stąd sformułowany przez OFOP postulat wprowadzenia takich mieszanych form z udziałem organizacji pozarządowych.

Zobacz serwis

»

Prawo dla Ciebie

Spadki i darowizny
Odziedziczyłeś majątek? By dysponować spadkiem, musisz mieć ten dokument
Sądy i trybunały
Student po IV roku prawa wie wszystko, co potrzebne, by być asystentem sędziego
Zawody prawnicze
Ewa Wrzosek ukarana. Sąd Dyscyplinarny przy Prokuratorze Generalnym zdecydował
Sądy i trybunały
Sędzia Koska-Janusz jednak poprowadzi proces ws. Funduszu Sprawiedliwości
Sądy i trybunały
Dariusz Mazur tłumaczy powody nagłej wolty Ministerstwa Sprawiedliwości