Propozycje przygotowała Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych (OFOP) w formie wstępnych założeń nowelizacji ustawy. Są m.in. wynikiem konsultacji z przedstawicielami środowiska i ekspertami. Zmiany powinny ułatwić funkcjonowanie stowarzyszeń, zwiększyć ich przejrzystość, zmniejszyć obciążenia biurokratyczne.
Podstawową formą powinno być stowarzyszenie zwykłe, ale o szerszych uprawnieniach niż dziś, np. posiadające zdolność do czynności prawnych, czyli możliwość nabywania praw i zaciągania zobowiązań.
Z kolei stowarzyszenia rejestrowe powinny być uprawnione do prowadzenia działalności lobbingowej, gospodarczej czy też polegającej na kierowaniu instytucjami publicznymi.
W środowisku żywy jest też postulat zmniejszenia z 15 do 9 minimalnej liczby osób wymaganych do założenia stowarzyszenia rejestrowego.
Proponuje się również znieść udział organu nadzoru w postępowaniu rejestrowym. Argumentem pro ma być to, że urzędnicy starostwa powiatowego często nie mają kompetencji do oceny statutów. Obowiązek przesyłania ich starostom wydłuża zaś postępowanie. Ograniczona powinna też być rola sądu: miałby stwierdzać tylko, czy statut rejestrowanego stowarzyszenia jest zgodny z prawem. Czas rejestracji nie powinien przekraczać miesiąca.