Komisja Europejska przedstawiła wniosek w sprawie utworzenia fundacji europejskiej. Nowa fundacja miałaby identyczne uprawnienia we wszystkich państwach członkowskich i działałaby równolegle z fundacjami krajowymi. Dzięki temu prowadzenie działalności i przekazywanie funduszy w obrębie Unii stanie się prostsze. Teraz ze względu na różnice i bariery w przepisach państw unijnych jest to często kosztowne i skomplikowane.

Żeby fundacja mogła zyskać status europejskiej, musi być fundacją pożytku publicznego, działać ponad granicami państw i mieć kapitał założycielski o wartości minimum 25 tys. euro.

Fundację europejską będzie można utworzyć od podstaw, ale także poprzez przekształcenie lub połączenie fundacji krajowych. Po zarejestrowaniu zyska osobowość prawną i zdolność prawną w całej Unii. Starania o status fundacji europejskiej będą dobrowolne.

Zgodnie z opracowanym przez Komisję Europejską statutem każda fundacja europejska będzie posiadać europejski znak jakości, by móc promować swoją działalność i przyciągnąć więcej sponsorów. Państwa członkowskie muszą uznać fundacje europejskie za równoważne z krajowymi fundacjami pożytku publicznego, co oznacza m.in., że będą podlegać temu samemu systemowi opodatkowania, a darczyńcom fundacji europejskich będą się należały te same korzyści podatkowe.

Komisja liczy na to, że nowa forma prawna zachęci część fundacji do rozszerzenia swojej działalności na skalę europejską.