Wprowadzenie takie rozwiązania do ustawy o sporcie przewiduje poselski projekt przygotowany przez parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości.
Obecne uregulowania prawne dają kompetencje zarówno do zawieszenia władz związku sportowego, a także jego rozwiązania wyłącznie sądowi. Takie kroki może on podjąć na wniosek ministra sportu. Tymczasem posłowie proponują rozdzielenie uprawnienia do zawieszenia w czynnościach władz związku sportowego oraz do jego rozwiązania pomiędzy ministra oraz sąd.
Jak czytamy w projekcie nowelizacji ustawy o sporcie „uzasadnieniem takiego rozwiązania jest okoliczność, że sąd powszechny istotnie powinien weryfikować kwestie dotyczące przepisów prawa i statutów, i wobec tak poważnych nieprawidłowości, stosować sankcję w postaci rozwiązania związku; natomiast minister właściwy do spraw kultury fizycznej powinien mieć możliwość bieżącego reagowania na naruszenie prawa przez władze związku sportowego".
Posłowie wskazują w uzasadnieniu, iż "stosowana autonomicznie przez ministra do spraw kultury fizycznej sankcja będzie miała mniejszą wagę niż sankcja stosowana przez sąd, gdyż polegać będzie tylko na wprowadzeniu kuratora celem dokonania wyborów nowych władz".
Zgodnie z proponowanymi zmianami minister sportu będzie miał prawo do zawieszenia w czynnościach władz polskiego związku sportowego i wyznaczenie w ich miejsce kuratora. Warunkiem uzasadniającym skorzystanie z tego uprawnienia ma być naruszanie prawa lub postanowień statutu. W razie skorzystania przez ministra z prawa zawieszenia władz związku będzie on zobowiązany do jednoczesnego wyznaczenia kuratora, którego zadaniem będzie doprowadzenie do wyboru nowych władz. Ponadto posłowie proponują wydłużenie terminu, jaki kurator będzie miał na przeprowadzenie wyborów z 6 miesięcy do 1 roku.