Naczelny Sąd Administracyjny nie zmienia zdanie o podatkowym statusie samorządów w zakresie obrotu nieruchomościami. Konsekwentnie uznaje, że są podatnikami VAT.
Spór dotyczył dwóch interpretacji, o które wystąpiło jedno z największych miast w Polsce. We wnioskach samorządowcy zapytali o kilka przypadków związanych z obrotem nieruchomościami, m.in. zniesienie współwłasności nieruchomości, w wyniku którego działka zostanie przyznana na wyłączność gminy, sprzedaż udziału w nieruchomości drugiemu jej współwłaścicielowi. Sami twierdzili, że miasto nie będzie działać w charakterze podatnika VAT, bo chodzi o obrót mieniem komunalnym, zaś ono działa jako organ władzy.
Inaczej sprawę widział jednak fiskus. Co do zasady uznał, że zbywając nieruchomości, miasto działa w charakterze podatnika VAT. Podzielił jedynie stanowisko samorządowców w kwestii prawa do zwolnienia z VAT, ale też nie w każdym przypadku. Jego zdaniem tylko dostawa udziału w działce, która nie stanowi terenu budowlanego, będzie korzystała ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.
Czytaj także: Kiedy gmina jest podatnikiem VAT
Miasto nie zgodziło się z taką wykładnią przepisów. Zaskarżyło interpretacje i w pierwszej instancji wygrało.