Exposé wyraźnie pokazało, że premier Donald Tusk rozumie problemy gospodarcze. Przedsiębiorców cieszy zmiana podejścia rządu do przedsiębiorczości, swobód gospodarczych i wiara premiera w mądrość obywateli. Szkoda jednak, że w wystąpieniu zabrakło kilku konkretów. Liczyłem, iż usłyszę deklarację o wprowadzeniu podatku liniowego oraz konkretny kalendarz zmian. Przedsiębiorcy oczekiwali wprowadzenia prostego, liniowego podatku od dochodów osobistych na poziomie 15 proc. A gdy premier mówił o obniżaniu i upraszczaniu podatków, nie podał kalendarza. Nie zapowiedział też kompleksowej reformy finansów publicznych. Szkoda, tak jak tego, że nie przedstawił klarownego stanowiska w sprawie przyjęcia euro i ograniczył się do zaprezentowania jedynie ogólnej deklaracji szybkich działań bez podania strategii.
aft
Gdy słuchałem exposé premiera Donalda Tuska, przypomniałem sobie wystąpienia Margaret Thatcher. Premier pokazał w swoim wystąpieniu przywódcze cechy. Najpierw skoncentrował się na mechanizmach, które mogą zaważyć na naszej gospodarczej i społecznej przyszłości, a potem pokazał metody ich osiągnięcia. Nie zajmował się szczegółami i nie powinien. Ale najbardziej spodobało mi się to, że premier zbudował swoje wystąpienie, jak rozumiem też strategię działania swojego rządu, wokół słów, pojęć kluczy: wolność, zaufanie, wyzwolenie energii Polaków. To jest szczególnie ważne, by rządowi udało się pamiętać o tych słowach kluczach i o sposobie traktowania obywateli, przedsiębiorców i samorządów. To powinny być podwaliny programu społecznego i gospodarczego rządu Tuska.
aft
Uproszczenia prawa podatkowego i gospodarczego, jak również procedury zakładania firm, to są zapowiedzi, na jakie szczególnie czekali przedsiębiorcy. Ale nie tylko te zapewnienia są dla firm ważne. Najważniejsze jest to, że premier postrzega przedsiębiorczość jako coś pozytywnego, chce budowy partnerstwa publiczno-prywatnego i jak najszybszego przygotowania polskiej gospodarki do przyjęcia euro. Donald Tusk w swoim exposé uwzględnił wszystko, czego oczekują przedsiębiorcy i polska gospodarka. Cieszy, że dla premiera dobrymi fundamentami dla utrzymania wzrostu gospodarczego są: wspieranie aktywności gospodarczej obywateli, liberalizacja i uproszczenie przepisów, a także ochrona własności indywidualnej.