Od dzisiaj oprocentowanie dwuletnich obligacji sprzedawanych przez resort finansów m.in. w oddziałach PKO BP wynosi 5,7 proc. To o 0,2 pkt proc. więcej niż w marcu i o 0,4 pkt proc. więcej niż w lutym. Warto wspomnieć, że średnia rentowność dwuletniej lokaty w banku jest aż o 1,5 pkt proc. niższa.
Jednocześnie rentowność pozostałych papierów – trzy-, cztero- i dziesięcioletnich – nie zmieniła się lub nawet spadła. Jednak to dwulatki są najbardziej popularne wśród oszczędzających.
Ministerstwo podnosi oprocentowanie papierów detalicznych, ponieważ w marcu utrzymywała się wysoka rentowność obligacji na rynku hurtowym (gdzie handlują duzi inwestorzy instytucjonalni). Trzy tegoroczne decyzje Rady Polityki Pieniężnej o podniesieniu stóp procentowych oraz oczekiwania na kolejne podwyżki sprawiają, że zyskowność hurtowych dwulatek od kilku tygodni przekracza 6,2 procenta. A to od kosztu długu w hurcie zależy oferta dla klientów detalicznych. Jest ona jednak mniej atrakcyjna, ponieważ uwzględnia także koszty dystrybucji.
Wartość papierów kupionych w lutym była wyższa o prawie 60 proc. niż przed rokiem.