W analizie wyników opublikowanych właśnie raportów uwzględniliśmy 310 firm. Po pierwszych trzech miesiącach 2008 roku 253 z nich wykazały zyski netto, straty miało 57 firm. W porównaniu z poprzednimi kwartałami proporcje te pogorszyły się – spadła liczba firm, które wypracowały zyski. Trzeba jednak zaznaczyć, że taka sama sytuacja miała miejsce w pierwszych kwartałach lat poprzednich. Po prostu początek roku jest zwykle najsłabszym okresem w ciągu całych 12 miesięcy. Na razie taka interpretacja wydaje się uprawniona.
O ponad jedną piątą wzrosły w pierwszych trzech miesiącach zyski spółek na poziomie operacyjnym, podobna była również dynamika przychodów. W sumie w całym I kwartale firmy sprzedały towary i usługi łącznie za ponad 80 mld zł, a przeciętna rentowność netto wyniosła 12 proc.
Nie sprawdziły się prognozy analityków, którzy komentując wyniki spółek za 2007 rok, sygnalizowali możliwość schłodzenia koniunktury w sektorze bankowym
Należy pamiętać jednak o oczekiwanym spowolnieniu gospodarczym. Istotne będą chociażby dzisiejsze dane o produkcji przemysłowej i budowlanej w kwietniu, zwłaszcza po fatalnych wskaźnikach w ostatnim miesiącu pierwszego kwartału. Przypomnijmy, że w marcu produkcja sprzedana polskich firm wzrosła zaledwie o 0,9 proc. w stosunku do marca 2007 r. i była tylko o 0,7 proc. wyższa niż w lutym tego roku.
W tym kontekście przytoczona statystyka dotycząca osiągnięć spółek giełdowych w pierwszym kwartale może się okazać nie tylko sprawą sezonową, ale pierwszym sygnałem słabnięcia koniunktury gospodarczej. Na razie nie jest źle, choć to zasługa przede wszystkim największych firm. Najbardziej dynamicznie wśród 18 wyodrębnionych przez nas sektorów rozwijały się: informatyka, budownictwo oraz deweloperzy. Te branże miały największą dynamikę wzrostu przychodów i zysków na poziomie operacyjnym. Spółki informatyczne w pierwszym kwartale odnotowały również największy wzrost zysków netto. W tym sektorze widać pozytywne efekty przeprowadzonych w ostatnim czasie procesów fuzji i przejęć. Na drugim biegunie znalazły się niektóre spółki przemysłu lekkiego – notujące największy spadek zysków zarówno operacyjnych, jak i netto. W pierwszym kwartale słabo wypadły również firmy zgrupowane w naszym zestawieniu jako przedstawiciele przemysłu drzewnego i papierniczego. W tym sektorze już teraz szczególnie negatywny wpływ na wyniki ma umacniający się złoty, spowolnienie gospodarcze na innych rynkach osłabiające eksport i presja wynikająca ze wzrostu zarówno kosztów pracy (płace), jak i cen surowców oraz materiałów do produkcji.