Ariel de Rothschild, dyrektor wykonawcza grupy spotkała się z Łukaszenką w Mińsku.
- Jeżeli się zgodzicie, to w najbliższym czasie możemy uzgodnić 5-7 projektów (prywatyzacyjnych - przyp. red) i rozpocząć przy nich poważną pracę - cytuje prezydenta agencja Belta.
Grupa konsultingowo-inwestycyjna Rothschild w końcu 2009 r przygotowała jedną z największych dotąd prywatyzacji w zdominowanej przez własność państwową białoruskiej gospodarce. Chodzi o sprzedaż banku BPS rosyjskiemu Sbierbankowi za 280,7 mln dol.
Specjaliści Rothschilda sporządzili ocenę wartości rynkowej oraz kredytowej białoruskiego banku. Rosjanom przedstawili trzy warianty wyceny, zależnie od tego ile udziałów mieliby kupić - od 150 mln dol do 0,5 mld dol.
Białoruś to do dziś kraj własności państwowej, a ogłaszana dotąd prywatyzacja, była pozorna, wymuszona przez zagranicznych kredytodawców lub coraz gorszą sytuacje finansów państwa. Jeżeli spojrzymy na to, kto jest na Białorusi najbardziej zadłużony za granicą, to okazuje się, że najwięcej (8,3 mld dol. na 01.10.2009) długów mają podmioty gospodarcze (przemysł, rolnictwo, handel, budownictwo itp). Drugi jest skarb państwa. Kolejną grupę stanowią banki, także w większości państwowe. Bank centralny na prawie pół miliarda dolarów długu.