Złe prawo barierą rozwoju Polski

Zmiany interpretacji przepisów podatkowych grożą likwidacją tysięcy miejsc pracy i znaczącym ograniczeniem inwestycji - ostrzegają eksperci Centrum im. Adama Smitha

Publikacja: 01.03.2010 15:05

- W przedstawianych przez premiera zapowiedziach strategii rządu celem głównym są miejsca pracy i inwestycje, które pozwolą Polsce utrzymać rozwój i tym samym wzrost gospodarczy - przypomina Andrzej Sadowski wiceprezydent CAS. - Niestety, działania administracji podległej rządowi mogą zniweczyć cel przedstawiany przez Premiera. Wszystko za sprawą systematycznego niszczenia klimatu sprzyjającego rozwojowi przedsiębiorczości oraz wprowadzania przepisów utrudniających prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Eksperci organizacji przypominają, że w rankingach wolności gospodarczej Polska znajduje się daleko w tyle, nie tylko za krajami „nowej” i „starej” Unii, ale również za wieloma krajami afrykańskimi. - Kolejne rządy obiecują opinii publicznej i przedsiębiorcom uwolnienie polskiej gospodarki od nadmiaru prawa, biurokracji oraz wprowadzenie prostych i przejrzystych zasad prowadzenia działalności gospodarczej - twierdzi Sadowski.

- Pomimo tych zapewnień realna sytuacja przedsiębiorców staje się coraz gorsza – rządzący produkują wciąż nowe prawa, trwa nieustająca nowelizacja ustawy o VAT, ustaw podatkowych oraz innych aktów prawnych, co w konsekwencji powoduje, że przedsiębiorca (w szczególności z sektora małych i średnich przedsiębiorstw) nie jest w stanie obejść się bez księgowych i doradców, jeżeli już będzie stać go na ich opłacenie. Wiceprezydent centrum uważa, że złe prawo jest dziś jedną z największych barier rozwoju Polski i niweczy możliwość szybkiego awansu w Unii Europejskiej.

Co gorsze, w opinii ekspertów miejsca pracy są zagrożone nie tyle kryzysem, z którym przedsiębiorcy sobie radzą a praktyką aparatu skarbowego. Andrzej Sugajski, dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu wyjaśnia, że powszechną praktyką staje się uchylanie się od zajmowania jednoznacznego dla podatników stanowiska w niejasnych kwestiach podatkowych i przerzucanie całej odpowiedzialności i ryzyka z tytułu interpretacji pogmatwanych i często sprzecznych ze sobą przepisów, na przedsiębiorców. - Działania tego typu skutecznie ograniczają przedsiębiorczość w Polsce przyczyniając się od wzrostu bezrobocia - podsumował Cezary Kaźmierczak, członek zarządu Centrum im. Adama Smitha.

Jedną z najgorszych i najbardziej szkodliwych społecznie praktyk aparatu skarbowego w Polsce są żądania zwrotu podatku, VAT czy innych danin publicznych sięgające często lata wstecz. Działania takie w ostatnich latach przyczyniły się do upadku setek przedsiębiorstw i utraty tysięcy miejsc pracy. Należy wyraźnie zaznaczyć, że w przytłaczającej większości przypadków dotyczyły one przedsiębiorców działających w dobrej wierze na podstawie przyjętej interpretacji istniejącego prawa - podkreślił Andrzej Krzemiński, przewodniczący Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu.W związku z obezwładnieniem sądownictwa w Polsce, ciągnących się latami procesów i realną możliwością uzyskania wyroku sądowego w terminie kilkuletnim – co w przypadku sporu - najczęściej prowadzi to do upadku danego przedsiębiorcy, likwidacji miejsc pracy oraz poczynionych inwestycji - stwierdził Andrzej Sadowski.

Niestety, w Polsce w lepszej sytuacji od przedsiębiorców są przestępcy kryminalni. Nie są nam znane przypadki ścigania wykroczeń czy przestępstw karnych wstecz, które w momencie popełniania nie były przestępstwami powiedział Ireneusz Jabłoński, członek zarządu Centrum im. Adama Smitha. Sytuacja dotyczy w zasadzie każdej firmy działającej w Polsce i jest wspólnym udziałem wszystkich sektorów gospodarki. Każdej firmie w każdej chwili grozi zmiana interpretacji danego przepisu przez aparat skarbowy i realna groźba egzekucji wstecz - dodał Andrzej Sugajski z Związku Polskiego Leasingu.

Decyzje te skutkują wszczynaniem długotrwałych i kosztownych działań odwoławczych, jak również grożą sankcjami, których wielkość może być nieadekwatna do ,,winy" podatnika - uzupełnia Andrzej Krzemiński z PZL. Gross klientów firm leasingowych to firmy z sektora MSP. To właśnie one najbardziej są narażone na negatywne konsekwencje wynikające z braku jednoznaczności prawa. Często ich byt jest zagrożony w wyniku stosowania przepisów.

Jednym z ostatnich przykładów działań administracji rządowej, wynikających z sprzecznych interpretacji przepisów, jest sprzedaż ubezpieczeń przez firmy leasingowe. Przez ostatnich 11 lat praktyka spółek leasingowych w zakresie ubezpieczeń sprowadzała się zasadniczo do tego, że to spółka leasingowa płaci składki ubezpieczeniowe, a następnie refakturowała je na przedsiębiorców ze zwolnioną stawką VAT. Rządowa administracja podatkowa z dnia na dzień podejmuje działania oparte na zmianie swojego podejścia do dotychczasowej usankcjonowanej prawem działalności firm leasingowych w Polsce. Pretekstem do zmiany było zarzucenie firmom leasingowe, że nie posiadały licencji na świadczenie usług ubezpieczeniowych, to nie mogą stosować stawki zwolnionej z VAT. przy refakturowaniu - stwierdza Andrzej Sugajski z ZPL.

- Centrum im. Adama Smitha wspólnie z Konfederacją Pracodawców Polskich postanowiło wystąpić bezpośrednio do Premiera RP w obronie rozpoczętych inwestycji przez przedsiębiorców oraz utworzonych przez nich miejsc pracy, które są zagrożone praktyką podległej mu administracji - wyjaśnił Sadowski. - Dodatkowo jak pokazuje przykład przegranych przez polski rząd procesów przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości w sprawie akcyzy nałożonej na producentów energii elektrycznej czy przegranej w sprawie VAT od samochodów używanych w działalności gospodarczej będzie to skutkowało zwrotem podatków i odszkodowaniami. W jego opinii odszkodowania są podwójnym opodatkowaniem. Centrum i Konfederacja zwrócili się do Premiera z prośbą o wstrzymanie sprzecznych z porządkiem konstytucyjnym i zobowiązaniami wynikającymi z przynależności do Unii Europejskiej praktykami administracji rządowej, które nie pozostawiają wątpliwości co do jednoznacznie negatywnych skutków dla realizacji strategii rządu RP tworzenia miejsc pracy i inwestycji.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje