Na konferencji „Dziesięciolecie dialogu energetycznego między Rosją a Unią” spotkają się rosyjski minister energetyki Siergiej Szmatko i unijny komisarz Gunther Ettinger.
Będą rozmawiać m.in. o stworzeniu w Europie Wspólnej Przestrzeni Energetycznej; tranzycie paliw; systemie wczesnego ostrzegania o zakłóceniach w przesyle. Oddzielna rozmowa tyczyć na bazy prawnej w relacjach energetycznych Rosja-Unia oraz perspektyw rozwoju rynku energetycznego Unii i Rosji w najbliższych 10 latach.
Najważniejsze będą jednak trójstronne rozmowy -Unia-Rosja-Ukraina o modernizacji ukraińskiego systemu przesyłowego. Ukraina już ogłosiła, że chce przyciągnąć do kraju 6,5 mld dol. na modernizację swoich rurociągów w ciągi 8 lat. Rosjanie liczą na fuzję Gazpromu i Naftogazu w wyniku której, w zamian za tani gaz dla Ukrainy (po cenach wewnątrzrosyjskich 4 razy niższych od eksportowych), przejęliby kontrolę nad systemem gazociągów tranzytowych. Gazpromu deklaruje, że wkładem Rosjan będą też złoża takie jak Jamał czy pod Astrachaniem.
W końcu października premier Mykoła Azarow opowiedział się za stworzeniem spółki z połączonych aktywów. - Jamał i Astrachań to dobre złoża. Jeżeli na ich bazie będziemy rozmawiać o powołaniu wspólnej spółki i wymianie aktywami, to myślę, że się dogadamy — zapowiedział Azarow. W minionym tygodniu strony rozpoczęły przegląd aktywów, które weszłyby do wspólnej spółki.