2010 rok dobry dla inwestycji zagranicznych

Inwestycje zagraniczne w Polsce wyniosą w 2010 roku, według NBP, 9,8 mld euro. Bank centralny znaczącego ich skoku – o około 3 mld euro – spodziewa się w przyszłym roku. Przybędzie projektów technologicznych

Publikacja: 29.12.2010 03:56

IKEA

IKEA

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

W 2010 roku nie brakowało spektakularnych projektów . Jeden z największych rozpoczęła szwedzka Ikea. Meblarski koncern zainwestuje łącznie 340 mln euro w fabrykę płyt do produkcji mebli. Zakład stanie w gminie Orla na Podlasiu. Początkowo znajdzie tam zatrudnienie 250 osób, ale docelowo aż 2 tys. To nie tylko jedna z największych inwestycji zagranicznych w ostatnich latach, ale też dla Polski wschodniej najważniejsza. Może przyciągnąć kolejne firmy i zwiększyć atrakcyjność tej części kraju.

Wśród branż dominowała motoryzacja. Najwięcej nowych projektów pojawiło się w sektorze produkcji części i komponentów.

W połowie roku rozpoczęła się w Dąbrowie Górniczej warta 60 mln euro rozbudowa fabryki tarcz hamulcowych włoskiego Brembo. Stanie się największym zakładem koncernu na świecie. W tym roku zaczęła się także warta 51 mln euro budowa fabryki szyb dla Daimlera realizowana w Środzie Śląskiej przez koncern Pittsburgh Glass Works. Według międzynarodowej firmy doradczej Frost & Sullivan Polska wciąż będzie dla inwestorów z tego sektora atrakcyjnym rynkiem. Niemal wszystkie tego typu fabryki nastawione są na eksport. Jak wyliczyła firma analityczna AutomotiveSuppliers.pl, w 2010 r. wartość eksportu polskich fabryk motoryzacyjnych (komponenty, silniki i samochody) przekroczy 17 mld euro.

Pojawiły się także nowe inwestycje w przemyśle lotniczym. W najbliższych latach ma to być jeden z najszybciej rozwijających się sektorów gospodarki. Ważna jest budowa fabryki podwozi do samolotów, w którą koncern Goodrich zainwestuje 47 mln euro. Ale eksperci wskazują, że atrakcyjność Polski dla inwestycji w produkcję słabnie, bo rosną koszty pracy. – Na szczęście ciągle jeszcze skutecznie konkurujemy jakością. Choć dużą barierą dla nowych przedsiębiorców pozostają trudne do przebrnięcia procedury administracyjne – mówi Marek Turczyński z Deloitte.

Mniejsze nakłady, ale nowoczesne know-how przyniosły inwestycje w branży nowych technologii. Przykładem jest budowane przez Hamilton Sundstrand centrum badawczo-rozwojowe pomocniczych silników lotniczych. To jeden z najbardziej zaawansowanych tegorocznych projektów. Pracę w centrum znajdzie 70 inżynierów. Do spektakularnych przedsięwzięć należy też fabryka firmy Nuctech Company. Ten światowy lider w produkcji skanerów wykorzystujących technikę nuklearną do prześwietlania pojazdów, kontenerów czy przesyłek pocztowych wykłada 25 mln euro na budowę zakładu w Kobyłce, pierwszego poza Chinami.

Jednym ze sztandarowych projektów w branży nowoczesnych usług jest przedsięwzięcie firmy HP Global e-Business Operations, która rozszerza działalność w Polsce o zaawansowane usługi analityczne, finansowe oraz marketingowe. Zatrudni 1,1 tys. osób, a w kolejnym etapie następny tysiąc.

Przybyło także projektów logistycznych: najkosztowniejszy rozpoczął koncern Goodman, który za 180 mln euro wybuduje centrum logistyczne w Gdańsku, największe w północnej Polsce.

W 2011 r. napływ inwestycji ma być jeszcze większy. NBP szacuje go na 12,7 mld euro. Ale eksperci wskazują na bariery. – Wciąż brakuje nam spójnego systemu zachęt – uważa Kiejstut Żagun z KPMG. Jego zdaniem problemem może być też ograniczenie ich stosowania dla inwestycji w usługi biznesowe. – Tegoroczną porażką jest brak porozumienia pomiędzy ministrami gospodarki i finansów w sprawie nowelizacji ustawy o strefach – dodaje Marek Sienkiewicz z Deloitte. Zdaniem Pawła Tynela z Ernst & Young do tej ustawy trzeba dołączyć pilne ustalenie terminu funkcjonowania SSE po roku 2020.

[ramka]

[b]Ranking „Rzeczpospolitej”: inwestycje zagraniczne w 2010 roku[/b]

[b]Inwestycja o największej wartości[/b]

[b]Inwestycja o największej wartości - Ikea[/b]

[i](fabryka paneli HDF)

Wartość: 340 mln euro

Zatrudnienie: 230 osób[/i]

Jedna z największych inwestycji ostatnich lat. Docelowo w zakładzie ma pracować 2 tys. osób. Inwestycja zwiększy atrakcyjność Polski Wschodniej: tak duży inwestor przyciągnie kolejne firmy.

[b]Inwestycja tworząca najwięcej miejsc pracy - HP [/b]

(usługi biznesowe)

Wartość: 1 mln euro

Zatrudnienie: 1100 osób

Firma HP, rozszerzając działalność o zaawansowane usługi także dla klientów zewnętrznych, znacząco zwiększa skalę i zakres dotychczasowych operacji w Polsce.

[b]Inwestycja badawczo-rozwojowa - Hamilton Sundstrand[/b]

(centrum badawczo-rozwojowe)

Wartość: 5 mln euro

Zatrudnienie: 70 osób (inżynierów)

Część większego projektu inwestycyjnego w Dolinie Lotniczej obejmującego także zakład produkcji silników. Firma będzie tam prowadzić zaawansowane prace projektowe i rozwojowe.

[b]Inwestycja z branży nowoczesnych technologii - Nuctech[/b]

(skanery do prześwietlania)

Wartość: 20 mln euro

Zatrudnienie: 20 osób

Najnowsze technologie. Chińska firma, światowy lider branży, będzie produkować ultranowoczesne skanery. Dostarczyła m.in. urządzenia do prześwietlania kontenerów na przejściu w Dorohusku.

[b]Inwestycja logistyczna - Goodman [/b]

(centrum logistyczne)

Wartość: 180 mln euroZatrudnienie: b.d.

Największa inwestycja logistyczna w północnej Polsce, część gdańskiego Parku Przemysłowo-Logistycznego. Może tu powstać do 500 tys. m2 powierzchni magazynowych oraz 40 tys. m2 biur. [/ramka]

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem