Niedawne załamanie gospodarcze mocno uderzyło w wizerunek przedsiębiorstw. – Miało katastrofalny wpływ na zaufanie do przedsiębiorstw i osób stojących na ich czele. Kryzys finansowy zmienił sposób postrzegania firm i przywództwa korporacyjnego – komentuje Jeremy Galbraith, dyrektor generalny agencji Burson-Marsteller na region EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka), wyniki najnowszych badań tej firmy. Wynika z nich, że zaufanie do firm z kapitałem zagranicznym spadło w Europie w porównaniu z 2009 rokiem aż o 36 proc., a do międzynarodowych koncernów – o 28 proc. Ludzie mniej wierzą także firmom z kapitałem krajowym (o 12 proc.) oraz państwowym (spadek zaufania wyniósł 9 proc.).
Co ciekawe, z niekorzystnego trendu wyłamują się małe firmy lokalne, do których zaufanie w czasie kryzysu wzrosło: o 12 proc. – Ludzie bardziej ufają temu co mówią o swoich firmach pracownicy działów obsługi klienta niż prezesi firm, którzy są postrzegani jako kierujący się osiąganiem osobistych korzyści. Dziś zaufanie nie jest czymś, co firmy i ich kierownictwo mogą brać za pewnik – komentuje Galbraith.
Największym zaufaniem cieszą się dziś przede wszystkim firmy z sektora technologicznego (producenci komputerów, oprogramowania i sprzętu komputerowego) – wierzy w nie 71 proc. badanych. Kolejne są te z sektora usług internetowych (jak Google czy MSN) ze wskaźnikiem na poziomie 69 proc. i supermarkety, którym ufa 64 proc. badanych. Więcej niż połowa ludzi uważa za godne zaufania firmy produkujące napoje oraz motoryzacyjne.
Ciekawostką jest, że największym zaufaniem Europejczycy darzą przedsiębiorstwa z Australii ( deklaruje to 56 proc. badanych), Japonii (55 proc.) i USA (48 proc.), podczas gdy zaufanie do firm z szybko rozwijających się państw BRIC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny) wynosi zaledwie po kilkanaście procent.
Jeszcze bardziej niż wiara w firmy spadła w Europie jednak wiara w rządy (spadek zaufania o ponad połowę wobec wyników sprzed dwóch lat) oraz prezesów przedsiębiorstw (spadek o blisko połowę). Jedna trzecia ludzi mniej wierzy dziś w Parlament Europejski i Komisję Europejską. Zaufanie do rządów najdramatyczniej spadło natomiast w Portugalii (o 84 proc.), Grecji (o 78 proc.) i Hiszpanii (o 77 proc.).