Nastroje nieco lepsze niź kwartał temu

Przedsiębiorcy i klienci indywidualni są wstrzemięźliwi w ocenach sytuacji gospodarczej. Tak wynika z badania koniunktury robionego przez Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH

Publikacja: 09.08.2011 16:25

Nastroje nieco lepsze niź kwartał temu

Foto: ROL

Barometr koniunktury wzrósł nieznacznie w skali kwartału, ale jest niższy porównaniu rocznym. Lepsze nastroje niż kwartał temu mają firmy bankowe, transportowe, zajmujące się rolnictwem oraz gospodarstwa domowe. Gorzej oceniają sytuację firmy budowlane, przemysłowe i handlowe. Zdaniem Joanny Klimkowskiej z IRG SGH w tym roku PKB wyniesie nieco mniej niż 4 proc, ale spadki w kolejnych kwartałach dynamiki PKB nie powinny być gwałtowne. - Przewidywania zarówno przedsiębiorców, jak i konsumentów cechuje wstrzemięźliwy optymizm, a w IV kwartale roku zazwyczaj aktywność gospodarcza słabnie - dodała ekonomistka.

Za to, jak wynika z badania nastrojów finansowych gospodarstw domowych, prowadzonego przez IRG i Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, nieznacznie poprawia się kondycja finansowa rodzin. W ciągu kwartału zmniejszyła się o 1 pkt proc. wielkość rodzin, jakie wpadają w długi ( teraz jest to 10,6 proc. pytanych). Nieznacznie wzrósł też odsetek rodzin oszczędzających.

- Osoby prywatne nieco mniej obawiają się bezrobocia, poprawiają się też ich oceny ogólnej sytuacji gospodarczej - dr Sławomir Dudek zwracał uwagę, że badanie było przeprowadzone w lipcu.  Jedynie bardziej ostrożnie osoby prywatne planują duże zakupy dóbr trwałego użytku.

Ponad połowa (55,5 proc) spłaca swoje zobowiązania bez problemów. Co dwudziesta osoba przyznaje się do ponad półrocznych opóźnień w spłatach, a kolejnych 6,5 proc. pytanych płaci raty z kilkumiesięcznym opóźnieniem.

Jeszcze w lipcu - czyli przed obecnymi turbulencjami na rynkach finansowych zapytano respondentów, czy obawiają się wpływu zawirowań w strefie euro na własną kondycję materialną. Do zaniepokojenia przyznało się ponad 58 proc. pytanych,m a 33 proc. nie mało zdania.

Z analizy sytuacji na rynku consumer finnance na III kwartał wynika, iż barometr wzrósł do 67 pkt. Wzrost ten nastąpił po trzech kolejnych kwartałach spadku.

Stabilna jest sytuacja dotycząca oszczędności:

- Podaż oszczędności w znacznej mierze stanowi przeciwwagę dla zaciągania zobowiązań i jest naturalnym źródłem środków na prowadzenie akcji kredytowej. Dzięki podtrzymaniu aktywności gospodarstw domowych w obszarze oszczędzania, podaż kredytów została podtrzymana i nie są obserwowane drastyczne spadki w obszarze kredytu konsumpcyjnego - tłumaczą autorzy badania.

KPF przygotowała jeszcze jedno badanie. Wspólnie z Krajowym rejestrem Długów mierzy Indeks należności Przedsiębiorstw. Ten rośnie, co oznacza, że firmy mają mniej problemów z odzyskiwaniem należności od kontrahentów. Z badania wynika, iż co piąta firma nie ma żadnych problemów z nieterminowo płacącymi kontrahentami, ale niewiele mniej ( bo 19,6 proc) przedsiębiorstw uważa, iż problem narasta, a kolejnych ponad 43 proc. uważa, iż kłopoty utrzymują się na podobnym poziomie co kwartał temu.

Autorzy zwracają uwagę, iż  drugi kwartał poprawiają się odpowiedzi na pytanie o bieżący stan należności.

Co czwarta faktura w firmach nie jest płacona o czasie, a zaległość ciągnie się przez kolejne cztery miesiące. - Ale w ciągu kwartału czas ten zmniejszył się o 9 dni i jest to znaczący spadek - dodaje Andrzej Kulik z KRD

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje