Dzięki udanym aukcjom krajowym i emisjom zagranicznym Polsce na koniec stycznia udało się sfinansować już około 30 proc. potrzeb pożyczkowych na bieżący rok i zgromadzić na koncie środki o wartości ponad 30 mld zł. Rok temu o tej porze potrzeby były sfinansowane tylko w ok. 18 proc., a ministerstwo ograniczało podaż papierów o długim terminie wykupu na rzecz bonów skarbowych.
Resort planuje także zwiększyć sprzedaż obligacji detalicznych, których udział w finansowaniu potrzeb pożyczkowych wciąż pozostaje niewielki (1,4 proc. w długu krajowym na koniec listopada ubiegłego roku).
Dziś startuje kampania promocyjna skierowana do inwestorów indywidualnych. Papiery w emisji lutowej są też bardziej atrakcyjnie oprocentowane. Ministerstwo pracuje również nad takimi zmianami w konstrukcji obligacji, które umożliwiłyby bardziej elastyczne wyjście z inwestycji (obecnie oczekiwanie na środki z zakończonej inwestycji trwa kilka dni). Dodatkowe zachęty do kupowania papierów skarbowych mają być gotowe w najbliższych miesiącach.
Zdaniem analityków, resort buduje strategię finansowania potrzeb pożyczkowych w najbliższym miesiącu głównie na podstawie zainteresowań inwestorów zagranicznych. W lutym Ministerstwo Finansów ograniczy emisję papierów o krótkim terminie wykupu i stawia na obligacje dwu-, pięcio- i dziesięcioletnie.
Polepszające się nastroje na globalnych rynkach finansowych w połączeniu z bardziej jastrzębim tonem wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej oraz dobrymi danymi o polskim wzroście gospodarczym, mogą zachęcać inwestorów do lokowania środków w papierach o dłuższym terminie wykupu.