Wzrost nieco wolniejszy

3,8 proc. wyniósł wzrost gospodarczy w I kwartale, a w całym roku będzie to 3 proc. Tak wynika z szacunków Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową . Ekonomiści prognozują, że w przyszłym roku gospodarka nieco przyspieszy – do 3,2 proc

Publikacja: 09.05.2012 15:22

Wzrost nieco wolniejszy

Foto: Bloomberg

Bohdan Wyżnikiewicz przypomina, że ostatni raz tempo wzrostu PKB na poziomie poniżej 4 procent odnotowane zostało w drugim kwartale 2010 roku. Jego zdaniem głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego w pierwszym kwartale był popyt krajowy, którego tempo wzrostu Instytut szacuje na 3,1 proc. Tempo wzrostu popytu krajowego w głównej mierze było efektem przyrostu spożycia, w nieco mniejszym stopniu wynikało ze wzrostu inwestycji. Spożycie ogółem wzrosło w pierwszych trzech miesiącach roku o 2,5 proc., a tempo wzrostu jego głównej składowej – spożycia indywidualnego, czyli wydatków konsumpcyjnych – skoczyło w tym czasie 3,0 proc. - Tempo wzrostu inwestycji  szacujemy na 7,8 proc.  Ekonomista zwraca uwagę, że dla rocznej dynamiki nakładów inwestycyjnych pierwszy kwartał ma tradycyjnie najmniejsze znaczenie .

Ekonomiści zwracają uwagę, że w pierwszym kwartale w ujęciu sektorowym najszybciej rozwijającą się częścią gospodarki było budownictwo. tempo wzrostu wartości dodanej w budownictwie wyniosło w tym okresie 9,2 proc., a produkcja sprzedana wzrosła o 15,3 proc.  Ten wzrost wynika głównie z inwestycji infrastrukturalnych.

- Nieco wolniej, choć w zadowalającym tempie, rosła wartość dodana w przemyśle. Jej wzrost w pierwszych trzech miesiącach roku Instytut szacuje na 6,5 proc., a produkcji sprzedanej przemysłu na 4,9 proc. – dodaje Wyżnikiewicz.

Analitycy Instytutu zwracają uwagę na sytuacje na rynku pracy. Stopa bezrobocia na koniec pierwsze-go kwartału wyniosła 13,3 proc. Oznacza to jej wzrost o 0,8 punktu procentowego w porównaniu z końcem 2011 roku oraz brak zmiany w porównaniu z sytuacją sprzed roku. Ekonomiści tłumacza to sezonowością, ich zdaniem w pierwszym kwartale przeciętne zatrudnienie w gospodarce narodowej wzrosło o 1,2 proc. A płace realnie o 2,5 proc.

Ekonomiści  szacują, że w całym roku utrzyma się sektorowy wzorzec wzrostu z ubiegłego roku. Najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki będzie budownictwo, gdzie wartość dodana wzrośnie o 7,9 proc. Wzrost wartości dodanej w przemyśle wyniesie 5,6 proc., a w sektorze usług rynkowych 2,7 proc. Tempo wzrostu popytu krajowego w 2012 roku wyniesie 3,0 proc., czyli o 0,7 punkt proc. mniej niż w roku poprzednim. Inwestycje wzrosną o  5,4 proc. wobec 8,3 proc. w roku poprzednim. A  spożycie indywidualne o 3,1 proc. czyli dokładnie tyle samo co rok wcześniej . Na spowolnienie wzrostu inwestycji duży wpływ mają słabe nastroje w przedsiębiorstwach i duża niepewność co do rozwoju sytuacji gospodarczej w Europie.

Ekonomiści prognozują przyspieszenie dynamiki PKB w przyszłym roku do 3, 2 proc. Według nich tempo wzrostu popytu krajowego wyniesie o 3,6 proc. Spożycie indywidualne wzrośnie o 3,2 proc., przyspieszą natomiast inwestycje do 7,5 procent. Za wzrost inwestycji odpowiedzialne będą przede wszystkim nakłady ponoszone w sektorze przedsiębiorstw, który po kilku latach stagnacji pod tym względem zostanie w końcu zmuszony do nadrabiania zaległości inwestycyjnych.

- Lepszej koniunktury spodziewać się należy w pierwszej połowie  tego roku, natomiast w drugiej połowie sytuacja gospodarcza będzie wyraźnie gorsza.  – dodaje Wyżnikiewicz - Tempo wzrostu PKB w ciągu roku będzie się zmniejszać od 3,8 proc. w pierwszym kwartale do 2,4 proc. w czwartym. W ocenie Instytutu, rok 2013 nie będzie się istotnie różnił pod względem koniunktury od roku 2012 – prognozowany wzrost PKB wynosi 3,2 proc. Pamiętać jednak należy, że obecna sytuacja w gospodarce europejskiej powoduje dużą niepewność i wszelkie pro-gnozy na okres dłuższy niż rok obarczone są dużym ryzykiem.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje