Bohdan Wyżnikiewicz przypomina, że ostatni raz tempo wzrostu PKB na poziomie poniżej 4 procent odnotowane zostało w drugim kwartale 2010 roku. Jego zdaniem głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego w pierwszym kwartale był popyt krajowy, którego tempo wzrostu Instytut szacuje na 3,1 proc. Tempo wzrostu popytu krajowego w głównej mierze było efektem przyrostu spożycia, w nieco mniejszym stopniu wynikało ze wzrostu inwestycji. Spożycie ogółem wzrosło w pierwszych trzech miesiącach roku o 2,5 proc., a tempo wzrostu jego głównej składowej – spożycia indywidualnego, czyli wydatków konsumpcyjnych – skoczyło w tym czasie 3,0 proc. - Tempo wzrostu inwestycji szacujemy na 7,8 proc. Ekonomista zwraca uwagę, że dla rocznej dynamiki nakładów inwestycyjnych pierwszy kwartał ma tradycyjnie najmniejsze znaczenie .
Ekonomiści zwracają uwagę, że w pierwszym kwartale w ujęciu sektorowym najszybciej rozwijającą się częścią gospodarki było budownictwo. tempo wzrostu wartości dodanej w budownictwie wyniosło w tym okresie 9,2 proc., a produkcja sprzedana wzrosła o 15,3 proc. Ten wzrost wynika głównie z inwestycji infrastrukturalnych.
- Nieco wolniej, choć w zadowalającym tempie, rosła wartość dodana w przemyśle. Jej wzrost w pierwszych trzech miesiącach roku Instytut szacuje na 6,5 proc., a produkcji sprzedanej przemysłu na 4,9 proc. – dodaje Wyżnikiewicz.
Analitycy Instytutu zwracają uwagę na sytuacje na rynku pracy. Stopa bezrobocia na koniec pierwsze-go kwartału wyniosła 13,3 proc. Oznacza to jej wzrost o 0,8 punktu procentowego w porównaniu z końcem 2011 roku oraz brak zmiany w porównaniu z sytuacją sprzed roku. Ekonomiści tłumacza to sezonowością, ich zdaniem w pierwszym kwartale przeciętne zatrudnienie w gospodarce narodowej wzrosło o 1,2 proc. A płace realnie o 2,5 proc.
Ekonomiści szacują, że w całym roku utrzyma się sektorowy wzorzec wzrostu z ubiegłego roku. Najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki będzie budownictwo, gdzie wartość dodana wzrośnie o 7,9 proc. Wzrost wartości dodanej w przemyśle wyniesie 5,6 proc., a w sektorze usług rynkowych 2,7 proc. Tempo wzrostu popytu krajowego w 2012 roku wyniesie 3,0 proc., czyli o 0,7 punkt proc. mniej niż w roku poprzednim. Inwestycje wzrosną o 5,4 proc. wobec 8,3 proc. w roku poprzednim. A spożycie indywidualne o 3,1 proc. czyli dokładnie tyle samo co rok wcześniej . Na spowolnienie wzrostu inwestycji duży wpływ mają słabe nastroje w przedsiębiorstwach i duża niepewność co do rozwoju sytuacji gospodarczej w Europie.