"Skuteczność polityki makrostabilnościowej wymaga zaangażowania wielu instytucji publicznych, stąd propozycja powołania w Polsce Rady Ryzyka Systemowego, która w tej chwili jest na etapie konsultacji międzyresortowych. Taka Rada byłaby miejscem wspólnego uzgadniania polityki makrostabilnościowej przez najważniejsze instytucje w tym zakresie, czyli bank centralny, MF i KNF" - powiedział Belka podczas konferencji naukowej.
"Oczywiście tam jest rola dla innych instytucji, ale te trzy odgrywają tutaj absolutnie istotną rolę" - dodał.
Szef banku centralnego poinformował również, że z punktu widzenia NBP w polityce makrostabilnościowej kluczowe jest utrzymanie gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu z niską i stabilną inflacją.
"Z perspektywy banku centralnego polityka makrostabilnościowa ma za zadanie utrzymywanie gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu, czyli na ścieżce niskiej i stabilnej inflacji. Kontrola krótkoterminowych stóp procentowych nie musi być jedynym instrumentem realizacji tego celu, narzędzia polityki makroostrożnościowej, podobnie jak zmiany stóp wpływają na koszt zaciągania kredytu, ale są bardziej elastyczne, mogą dotyczyć wybranej branży np. rynku hipotecznego, a nie całej gospodarki" - powiedział Belka.
"Poza tym polityka makrostabilnościowa daje możliwość modyfikowania skutków polityki pieniężnej" - dodał.