W środę w Warszawie podsumowano efekty wdrażania działań na rzecz ochrony środowiska w ramach V Priorytetu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Ochrona cennych przyrodniczo terenów, działania na rzecz 399 zagrożonych wyginięciem gatunków fauny i flory oraz opieka nad 20 tys. zwierząt, m.in. poprzez wprowadzanie do środowiska gatunków zagrożonych wyginięciem - to część działań na jakie przeznaczone zostały środki z tego priorytetu. Podczas konferencji podkreślano, że dzięki możliwościom jakie stworzył V priorytet chronione są cenne przyrodniczo obszary o łącznej powierzchni odpowiadającej terenom wielkości Warszawy i Trójmiasta.

Niektóre projekty realizowały zadania polegające na rozwoju turystyki przyjaznej przyrodzie poprzez wprowadzenie do lasów i parków narodowych odpowiedniej infrastruktury. Tak stało się np. w podwarszawskim Celestynowie. Tamtejsze nadleśnictwo dzięki unijnym pieniądzom wybudowało na terenach dotąd zajeżdżanych przez quady, infrastrukturę mającą chronić obszar Natura 2000 Bagno Całowanie przed nadmierną presją turystów. - Stworzyliśmy pole biwakowe z zapleczem, plac zabaw dla dzieci, odbudowaliśmy łąki, zbudowaliśmy trasy konne - wyliczał Arkadiusz Szelling, zastępca nadleśniczego. Celestynów to tylko jeden przykład. W ramach priorytetu  w całym kraju wyremontowano szlaki i ścieżki dydaktyczne o łącznej długości tysiąca kilometrów, punkty widokowe, tablice edukacyjne, wiaty ogniskowe i zadaszenia. Wiele projektów dotyczyło podnoszenia świadomości Polaków, przeprowadzono 230 kampanii informacyjnych i szkoleń promujących proekologiczne zachowania.

Odpowiedzialnym za wdrożenie tego priorytetu jest Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych, jednostka Lasów Państwowych powołana w tym celu sześć lat temu. Projekty otrzymują dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 85 proc., pozostałe środki mogą pochodzić m.in z pieniędzy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Piotr Adamski, dyrektor CKPŚ, nie ukrywał, że liczy na to, że kolejna perspektywa finansowa na lata 2014-2020 umożliwi beneficjentom kontynuację działań na rzecz zachowania bioróżnorodności.

Z funduszy V Priorytetu POIiŚ korzystają organizacje pozarządowe, parki narodowe, instytutu naukowe oraz państwowe jednostki realizujące zadania na rzecz ochrony przyrody.